
Zakup sprężarki dla przedsiębiorstwa – koszt, czy inwestycja?
Dokonując zakupu sprężarek przedsiębiorcy wpadają często w pułapkę taniego zakupu, nie zwracając uwagi na fakt, że w tym przypadku rzeczywiste oszczędności uzyskuje się w trakcie eksploatacji, a nie jedynie podczas ich zakupu.
Wszelkie dostępne dane z obszaru użytkowania urządzeń do produkcji sprężonego powietrza wskazują, iż analizując okresy kilkuletnie dochodzimy do wniosku, że największym kosztem jest tu koszt zakupu urządzeń a koszt eksploatacji sprężarkowni stanowiący od 60% do 70% całkowitego kosztu pozyskania sprężonego powietrza dla zakładu. Niebagatelny jest w tej kalkulacji koszt zużycia energii przez sprężarki oraz koszt serwisu. Doświadczeni przedsiębiorcy wiedzą o tym, że rzeczywiste oszczędności przychodzą na etapie wieloletniej eksploatacji a nie podczas zakupu, gdyż efektem pozornie atrakcyjnych cen zakupu mogą być bardzo wysokie koszty użytkowania. Również ewentualne, powtarzające się awarie powodujące przestoje linii produkcyjnych, bądź konkretnych urządzeń mogą powodować straty trudne do oszacowania. Warto także zwracać uwagę na same rozwiązania konstrukcyjne sprężarek oraz systemu sterowania, który jest równie ważny jak samo urządzenie produkujące sprężone powietrze.
Można zdecydować się na sprężarkę z przemiennikiem częstotliwości, który umożliwia płynny dobór wydajności do aktualnego zapotrzebowania na sprężone powietrze, co w oczywisty sposób przekłada się na koszty eksploatacji. Takie rozwiązanie jest na etapie inwestycji często o kilkadziesiąt procent droższe, ale oferuje bardzo duże oszczędności energetyczne. Większe nakłady na sprężarkę zmienno obrotową z napędem bezpośrednim w stosunku do wersji podstawowej przy eksploatacji w przedsiębiorstwie o dużym natężeniu pracy ulegają zwrotowi już po okresie od kilku do kilkunastu miesięcy. Następne lata eksploatacji przynoszą już tylko oszczędności.
Warto w tym przypadku zainwestować więcej środków w same urządzenia, natomiast oszczędności szukać na innych elementach inwestycji np. zamiast budować specjalne odrębne pomieszczenia sprężarkowi wygrodzić jej obszar ogrodzeniem magazynowym, co obniży koszty a jednocześnie skróci czas budowy, czy remontu sprężarkowi.
Dla firm, które ze względu na ograniczone środki finansowe nie mogą pozwolić sobie na zakup nowego sprzętu dobrym rozwiązaniem jest zakup markowego używanego, jeżeli był serwisowany i eksploatowany w prawidłowy sposób. Takie urządzenia zachowują wiele cech nowych urządzeń i są ekonomicznie lepszym rozwiązaniem niż zakup nowych, ale o większym poborze energii czy nieprecyzyjnym sterowaniu. Podejmując taką decyzję należy oczywiście zwrócić szczególna uwagę na to, czy dostawca zapewnia odpowiednio zorganizowany sprawny serwis i szybką dostawę części zamiennych.

