Testy

Xperia XZ3 – Sony stawia na innowacje z wyższej półki

Xperia XZ3 posiada smukłą bezramkową obudowę otaczającą wyświetlacz OLED HDR. Szklany smartfon dobre leży w dłoni, co Sony udało się osiągnąć poprzez zastosowanie przełomowej zaokrąglonej konstrukcji 3D.

Czytnik linii papilarnych został umieszczony w centrum tylnej obudowy, więc można łatwo odblokować smartfon bez poruszania ręką. Boczny czujnik po dwukrotnym stuknięciu jednego z boków smartfonu spowoduje wyświetlenie na ekranie ulubionych aplikacji. Xperia XZ3 jest odporna na ochlapanie, ulewy i rozpryski – obudowa charakteryzuje się stopniem ochrony IP65/681. Zarówno ekran, jak i tylną obudowę chroni także powłoka ze szkła Corning Gorilla glass 5.

Ekran i dźwięk

Xperia XZ3 wykorzystuje technologię X-Reality do urządzeń przenośnych. Jej zadaniem jest poprawa jakości prezentowanych treści do standardu High Dynamic Range. System wibracji dynamicznej firmy Sony również poprawia wrażenia podczas oglądania treści multimedialnej. Xperia XZ3 została wyposażona w głośniki stereo z dźwiękiem przestrzennym S-Force Front Surround. Nawet przy dużej głośności ulokowane z przodu głośniki zapewnią czysty dźwięk.

Spółka Sony zastosowała technologię HDR w połączeniu z wyświetlaczem OLED, dlatego ekran charakteryzuje się dobrym kontrastem, żywymi barwami, głęboką czernią i wyrazistością obrazów. Rozdzielczość wyświetlacza wynosi 1440 x 2880 pikseli (QHD+).

Aparaty fotograficzne

Smartfon posiada nowy aparat z technologią obrazowania Sony oraz systemem Motion Eye. Ciekawostką jest rejestrowanie predykcyjne, które automatycznie wykrywa ruch, aby buforować obrazy zanim użytkownik naciśnie przycisk migawki. Zamiast jednego zdjęcia mogą powstać nawet cztery, z których można wybrać najlepsze. Użytkownik może nagrywać filmy w jakości 4K HDR, zarówno w świetle dziennym, jak i w świetle nocnych świateł oraz scen, które są oświetlone z tyłu. System Motion Eye pozwala wykonać filmy take w zwolnionym tempie. Do dyspozycji użytkownika pozostawiono również dodatkowe funkcje, m.in. efekt tła bokeh i inne, pozwalające na upiększenie zdjęcia.

Główny aparat o rozdzielczości 19 MP z systemem Motion Eye posiada matrycę Exmor RS i obiektyw G (z przysłoną f/2.0) oraz jest wspierany przez mechanizm przetwarzania obrazów BIONZ. Do dyspozycji użytkownika pozostawiono także ciągły i hybrydowy autofokus i ośmiokrotny zoom cyfrowy. Z przodu umieszczono kamerę o rozdzielczości 13 MP z matrycą Exmor RS i szerokokątnym obiektywem.

Procesor, system i bateria

Pod smukłą obudową znajduje się procesor Qualcomm® Snapdragon™ 845 Mobile Platform uznawany za najbardziej wydajną jednostkę centralną na rynku. Model czerpie energię z baterii o pojemności 3330 mAh, która zapewni działanie smartfonu przez co najmniej 1 dzień. Akumulator z funkcją inteligentnej optymalizacji oszczędza energię w trybie Smart Stamina w momencie, gdy użytkownik korzysta intensywnie z urządzenia. W trybie Smart Stamina użytkownik otrzyma także ostrzeżenie o tym, w jakim czasie powinien przygotować ładowarkę. Funkcja oszczędzania działa zatem niejako z wyprzedzeniem.

Dodatkowym udogodnieniem jest ikona przewidywania zużycia baterii. System działa w taki sposób, że umożliwia oszacowanie czasu pozostałego do rozładowania baterii w oparciu o to, jak użytkownik korzysta z urządzenia. Podczas ładowania telefonu technologia Qnovo Adaptive Charging optymalizuje ten proces, wpływając m.in. na natężenie prądu. Bateria jest chroniona przed uszkodzeniem w ten sposób, że po osiągnięciu poziomu 90% ładowanie zostaje przerwane. Doładowanie do 100% następuje tuż przed czasem rozpoczęcia aktywności. Do ładowania telefonu służy bezprzewodowa podstawka ładująca WCH20.

Procesor wspierany przez 4 GB RAM zapewnia płynne działanie aplikacji. Dane są pobierane w tempie do 1,2 Gb/s i wysyłane w tempie do 150 Mb/s. Pamięć flash odczytuje dane w tempie do 1,5 Gb/s – trzykrotnie szybciej w porównaniu ze standardową pamięcią. W razie potrzeby można zwiększyć pamięć wewnętrzną (64 GB) o dodatkowe 512 GB za pomocą karty micro SD. Całość pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android 9.0 Pie.

Sieci i łączność

Xperia XZ3 została wyposażona w moduł LTE kat. 18 z prędkością pobierania wynoszącą nawet do 1,2 Gb/s oraz dwuzakresowy moduł Wi-Fi. Za łączność odpowiadają moduł GPS z obsługą A-GPS, Galileo, Beidou,A-GLonass i QZSS. Nie zabrakło take Bluetoth 5.0 i funkcji Wi-Fi Miracast oraz Google Cast. Xperia XZ3 posiada moduł NFC i USB Typu C. Ne ma natomiast typowego łącza słuchawkowego.

Ceny smartfonu Xperia XZ3 na polskim rynku startują od 3399 zł. Model jest dostępny w trzech wariantach kolorystycznych – czarnym, białego srebra i w kolorze leśnej zieleni (która bardziej przypomina jednak morski odcień).