Xiaomi Mi A1 – solidny średniak z podwójnym aparatem


Testy

Xiaomi Mi A1 jest modelem działającym pod kontrolą czystego Androida – bez nakładki MIUI. Pod metalową obudową unibody można znaleźć całkiem dobre podzespoły.

Wyświetlacz jest chroniony powłoką Gorilla Glass. Czytnik linii papilarnych umieszczono z tyłu, a porty minijack i USB-C na spodzie obudowy. Jak przystało na typowy mid end, design jest przeciętny, ale stylowy. Dodatkowym udogodnienie jest pilot wykorystujący podczerwień, umieszczony na szczycie obudowy – umożliwia sterowanie różnymi urządzeniami przy wykorzystaniu specjalnej aplikacji.

Wyświetlacz i aparaty

Wyświetlacz IPS prezentuje obraz o dobrej ostrości, z dobrym odzwierciedleniem kolorów. Barwy wyglądają na bardziej chłodne niż powinny – zwłaszcza biel z nutą błękitu. Jasność wyświetlacza ustawiona na maksymalnym poziomie zapewnia komfortowe korzystanie z urządzenia nawet w słoneczne dni. Xiaomi Mi A1 posiada podwójny aparat wyposażony w dwa 12 – megapikselowe matryce. Jedno ze szkiełek pełni funkcję teleobiektywu (dwukrotne zbliżenie). Aparat nie został wyposażony w funkcje stabilizacji optycznej obrazu. Jakość odwzorowania kolorów i szczegółów jest dobra. Plusem aparatu jest też sprawnie pracujący HDR. Przednia kamera posiada matrycę o wielkości 5 MP. Jej uproszczona względem głównego aparatu konstrukcja zapewnia jednak możliwość nagrywania filmów 4K.

System, wydajność i pamięć

Jak zostało wspomniane na wstępie, Xiaomi Mi A1 pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android. Użytkownik trzyma również pakiet oprogramowania Google. Do dyspozycji użytkownika pozostawiono 64 GB pamięci wewnętrznej, z czego po zainstalowaniu systemu pozostaje ok. 50 GB. Dodatkowo użytkownik może użyć karty microSD celem rozszerzenia pamięci na pliki. Pod względem wydajności Xiaomi Mi A1 nie wyróżnia się na tle smartfonów ze średniej półki, podobnie jak pod względem akumulatora.

Transmisja danych i komunikacja

Xiaomi Mi A1 obsługuje modem LTE oraz dwuzakresowe Wi-Fi. Poza tym, transmisja danych odbywa się za pośrednictwem nawigacji GPS i Bluetooth. Użytkownik ma do dyspozycji także moduł NFC, ale nie można za jego pomocą dokonywać płatności telefonem.