
Wszystko co powinnaś/powinieneś wiedzieć o dronach
Drony to bezzałogowe statki latające (ang. unmanned aerial vehicle, UAV), pilotowane zdalnie lub wykonujące loty samodzielnie. Początkowo projektowano je wyłącznie z myślą o realizacji zadań wojskowych, jednakże w ostatnich latach systematycznie rośnie liczba ich cywilnych zastosowań.
Pomimo ich niewątpliwych zalet, w obydwu przypadkach posługiwanie się się tymi urządzeniami wzbudza kontrowersje natury etycznej. Czy słusznie? Aby wyrobić sobie opinię w tej sprawie, należy najpierw zapoznać się z podstawowymi faktami dotyczącymi dronów.
1. Znane i nieznane rodzaje dronów.
Pojęcie „dron” jest bardzo ogólne i obejmuje swoim zasięgiem bardzo wiele różnych obiektów latających. Rzadko zwraca się uwagę na fakt, że definicję drona spełniają balony i latawce. W obydwu przypadkach mamy do czynienia z bezzałogowym obiektem latającym napędzanym siłą wiatru. Balony są często stosowane przy okazji różnego rodzaju badań naukowych. Montuje się do nich nadajniki radiowe, kamery i aparaty fotograficzne, a także specjalistyczny sprzęt pomiarowy. Informacje zdobyte w ten sposób są na przykład wykorzystywane podczas opracowywania prognozy pogody. Z kolei latawce cieszą się sporym zainteresowaniem fotografów, którzy poszukują oryginalnych perspektyw do robienia zdjęć.
Przeciętny Kowalski kojarzy drony z miniaturowymi śmigłowcami lub samolotami. To właśnie ten rodzaj jest najbardziej rozpowszechniony i najczęściej wykorzystywany w lotach cywilnych. Najprostsze i najłatwiej dostępne urządzenie tego typu będzie miało postać małego śmigłowca z kamerą. Podstawowe atuty śmigłowców to możliwość wznoszenia się i opadania w pionie oraz duży udźwig. Wśród samolotów można wyróżnić małe i duże. Te drugie mogą przewozić nawet bardzo ciężkie ładunki i są wykorzystywane przez wojsko.
Wojskową funkcję pełnią także drony o konstrukcji wzorowanej na ciele owada lub małego ptaka. Dzięki niepozornemu wyglądowi i bardzo małym rozmiarom wykorzystuje się je do zadań o charakterze zwiadowczym lub szpiegowskim.
Dronami są także lądowniki biorące udział w misjach kosmicznych. Pozwalają one na zbieranie cennych informacji na temat badanej planety poprzez bezpośrednią analizę jej powierzchni.
2. Kontrowersje etyczne i regulacje prawne.
Najnowszy pomysł na zrobienie komercyjnego użytku z dronów polega na wykorzystaniu ich do rozwożenia paczek do klientów (nad takim projektem pracuje obecnie firma Amazon). Możemy sobie łatwo wyobrazić, że drony rozwożą nam nie tylko przesyłki pocztowe, ale też np. pizzę, transportują dokumenty pomiędzy biurami urzędników czy też narzędzia na budowie. Jest to jednak wizja trudna do zrealizowania ze względów bezpieczeństwa: zatłoczenie przestrzeni powietrznej tymi urządzeniami może łatwo stać się przyczyną groźnych wypadków. Drony mogą się też stać łatwym celem dla cyberprzestępców (ich zaawansowane zastosowania wymagają podłączenia ich do Internetu), co z kolei może stanowić poważne zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa przeciętnych ludzi.
W polskim prawie nie ma obecnie regulacji, które precyzyjnie określałyby co można, a czego nie można robić z dronami. Nie oznacza to jednak, że użytkownik drona jest całkowicie bezkarny. Powszechnie znana jest sprawa Radosława Sikorskiego, który wytoczył proces jednemu z tabloidów po tym, jak dziennikarze nagrywali jego prywatną posiadłość przy użyciu drona. Zgodnie z obowiązującym prawem, drony o masie do 25kg mogą być używane wyłącznie do celów prywatnych (niekomercyjnych) i tylko wtedy, gdy są w zasięgu wzroku użytkownika. Korzystanie z bezzałogowych obiektów latających w celach innych niż rekreacyjne musi być poprzedzone przejściem specjalnego szkolenia i zdaniem egzaminu w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Nie wolno też latać na wysokości wyższej niż 50m, ponieważ wówczas w sensie prawnym nasz dron będzie statkiem powietrznym, a plan jego lotu będzie wymagał zgłoszenia.
3. Na co zwracać uwagę przy zakupie drona?
Pomimo wymienionych wyżej ograniczeń, drony stanowią tanie i łatwo dostępne źródło rozrywki, często kupowane jako prezent dla dziecka. Używane z rozwagą, nie powinny sprawiać kłopotów. Kupując bezzałogowy statek latający, powinniśmy zwrócić uwagę na wytrzymałość baterii, jakość kamery, solidność konstrukcji (czytaj: odporność na „twarde lądowania”) oraz tzw. gimbal, czyli stabilizator poprawiający jakość obrazu z kamery. Dobra jakość tych podzespołów będzie gwarancją doskonałej zabawy.
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez sklep ActionCam oferującej szeroki asortyment dronów, rejestratorów samochodowych czy kamer sportwych renomowanych producentów.

