Test Nokia Lumia 930
Nokia Lumia 930 jest smartfonem wyposażonym w 5-calowy ekran. Innowacyjne urządzenie mobilne sprawia wrażenie solidnie wykonanego.
Tylna część o matowej powierzchni została wykonana z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Materiał charakteryzuje się odpornością na zarysowania i zanieczyszczenia. Użytkownik może wymienić obudowę na inny kolor. Gama odcieni nie jest zbyt szeroka, ponieważ obejmuje zieleń, pomarańcz, biel i klasyczną czerń. Krawędzie obudowy smartfona zostały wykonane z metalu. Jedynym zarzutem, jaki można poczynić w stosunku do urządzenia Nokia Lumia 930 jest mała poręczność (137x71x9,8 mm) i dość duża waga (176 g), jak na tego typu produkt.
Informacje ogólne
5-calowy ekran o rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 zapewnia dobrą jakość obrazu. Urządzenie zostało wyposażone w 2 GB pamięci RAM i pamięć wbudowaną o pojemności 29 GB. Pewną wadą jest brak slotu na kartę SD. Pojemność akumulatora jest równa 2420 mAh. Urządzenie pracuje w oparciu o czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 800. Telefon jest wyposażony w GPS i Bluetooth, niemniej jest pozbawiony Hosta USB i HDMI. Urządzenie działa w oparciu o system operacyjny Windows Phone. Aktualizacje oprogramowania odbywają się w trybie FOTA polegającym na tym, że oprogramowanie sprzętowe jest przesyłane bezprzewodowo.
Obraz i dźwięk
Nokia Lumia 930 posiada aparat z tyłu i z przodu. W tylnej części znajduje się aparat fotograficzny 20 MP z autofokusem i OIS oraz dual LED. Matryca PureView umożliwia on nagrywanie filmów 1080p. Z przodu zaś znajduje się aparat 1,2 MP umożliwiający nagrywanie filmów 720. Aparat fotograficzny umożliwia robienie zdjęć w formacie RAW. Niestety korzystanie z niego jest w pewnym stopniu ograniczone, ponieważ producent nie zadbało o rozszerzalną pamięć. Inne funkcje, w które został wyposażony smartfon to Wi-Fi ac, NFC, radio FM oraz aktywna redukcja szumów.
Komfort użytkowania
Na prawej krawędzi znajdują się cztery standardowe przyciski służące do zmiany głośności dźwięków, uruchomienia smartfona i obsługi aparatu. Na środku dolnej krawędzi obudowy znajduje się port mikro-USB 2.0, zaś pośrodku górnej krawędzi znajduje się wyjście słuchawkowe. Nie ma możliwości zdjęcia tylnej klapki. Karta nano-SIM jest umieszczona w szufladce, która znajduje się w górnym brzegu telefonu.
Funkcje i aplikacje
Nokia Lumia została wyposażona w aplikacje WindowsPhone i szereg funkcji umożliwiających zarządzanie informacjami osobistymi. Oprócz typowych opcji, takich jak kalkulator, zegar, kalendarz, przypomnienia, spis telefonów i budzik znajdują się OneNote, Kącik dziecięcy, Pokój rodzinny i Portfel. Użytkownik ma dostęp do aplikacji biurowych, m.in. komunikatora biznesowego Lync, Centrum firmowego z aplikacjami biznesowymi oraz Aplikacje Office. Może on zapisywać i przechowywać dokumenty i notatki na wirtualnym dysku OneDrive. Nokia Lumia obsługuje formaty dokumentów PowerPoint, PDF, Word, Excel i OneNote, co czyni ją dobrym narzędziem pomocnym w pracy i nauce. Nie brak także aplikacji służących rozrywce (m.in. Xbox-Live Hub, Dotykowy interfejs użytkownika, DirectX) umożliwiających korzystanie z gier.