Test Huawei P8 – godny następca „siódemki”?


Testy

Smartfon Huawei P8 został zaprojektowany jako następca modelu Ascend P7, który został wypuszczony na rynek w ubiegłym roku. Nietrudno zatem dostrzec podobieństwa między modelami. Już na pierwszy rzut oka są one widoczne w postaci smukłej i eleganckiej obudowy. Huawei P8 waży 133 g i posiada wymiary 144,9 mm x 72,1 mm x 6,4 mm. Model może być z całą pewnością określony jako stylowy smarfon z wyższej półki.Test Huawei P8

Jakość wyświetlacza

Huawei Ascend P8 został wyposażony w ekran LCD o przekątnej 5,2 cala wyświetlający obraz w rozdzielczości równej 1920 x 1080 pikseli. Wyświetlacz Full HD wymaga mniej energii niż rozdzielczość QHD i chyba w taki sposób należy tłumaczyć wybór producenta w tej kwestii. Wysoka jasność i widoczność obrazu w słoneczne dni są odpowiednie, podobnie jak odwzorowanie czerni i kąty widzenia.

Procesor i akumulator a wydajność

Smukła obudowa umiejętnie ukrywa procesor HiSilicon Kirin 930. Ośmiordzeniowa jednostka centralna jest zintegrowana z ukladem graficznym Mali – T628 oraz wspierana przez pamięć RAM wynoszącą 3 GB. Na wydajność smartfona Huawei P8 wpływa również bateria o pojemności 2680 mAh. Akumulator powinien sprostać zadaniu tym bardziej, że ani ekran, ani procesor nie marnotrawią energii. Energooszczędność jest jedną z cech przedstawionego modelu. Jeżeli użytkowanie nie jest intensywne wystarczy ładować baterię raz na 2 – 3 dni.

Aparaty – główny atut modelu?

Model Ascend P8 został wyposażony w aparat fotograficzny z matrycą o wielkości 13 MP. Kamera główna z sensorem RGBW, funkcją autofokus i HDR oraz przesłoną F/2.0 umożliwia nagrywanie filmów w rozdzielczości 1080p. Drugi aparat znajduje się na przedniej części telefonu i służy przede wszystkim do wykonywania tzw. selfies. Przednia kamera posiada matrycę o stosunkowo wysokiej rozdzielczości, jak na przedni aparat (8 MP), co jest dużym plusem dla modelu. Poza wspomnianymi kamerami multimedialna sfera funkcjonalności smartfona jest dość ograniczona. Istnieje możliwość odtwarzania filmów Full HD i muzyki, ale model jest pozbawiony systemu obsługi DLNA.

Komunikacja i łączność

Model Huawei P8 obsługuje sieć LTE Cat 6 oraz jednozakresowe Wi – Fi i Bluetooth 4.1. Smartfon został też wyposażony w moduł NFC oraz wejścia microSD i host USB. Karta pamięci może się przydać, bo producent zaoferował użytkownikom 10 GB pamięci wewnętrznej, co w przypadku gromadzenia większej ilości danych (np. filmów, obrazów) może okazać się niewystarczające. Na prawym boku telefonu znajdują się wejścia na kartę nanoSM i kartę microSD. Wyjście słuchawkowe zostało umieszczone w górnej krawędzi. W dolnej zaś znajduje się wspomniany już wyżej port microSD. Obok niego umieszczono głośniki. Mówiąc o łączności należy nadmienić, że niestety producent nie zapewnił portu podczerwieni i wyjścia obrazu. Za pewne niedociągnięcie można uznać także zastosowanie modułu Wi – Fi na poziomie sieci 2,4 GHz.

System operacyjny

Smartfon Huawei Ascend P8 pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android 5.0 wyposażony w nakładkę systemową Emotion UI 3.1. Powstała ona jako zmodyfikowana wersja nakładki znanej użytkownikom modelu Huawei Ascend Mate 7. Niestety mimo pewnych modyfikacji nie udało się usunąć wszystkich niedociągnięć i nieprawidłowości. Nakładka wprowadza kilka zmian, w tym brak szufladki na narzędzia charakterystycznej dla systemu Android oraz znakomity styl wizualny, który należy uznać za główną zaletę. W ustawieniach systemowych można zmienić kolejność przycisków (menu dolnej belki).