Test Honor 6
Smartfon Honor 6 produkowany przez chińską firmę Huawei jest adresowany głównie do grupy konsumentów obytych w cyfrowym świecie.
Model jest oferowany w dogodnej cenie i został wyposażony w innowacyjną technologię LTE Cat, co zachęca do zakupu. Przekaz marketingowy skupia się na zaletach, aby zamaskować wady. Producent podkreśla wysoką wydajność urządzenia oraz długi czas pracy baterii. Przeprowadzony test Huawei Honor 6 dostarczył bardziej obiektywnych informacji, które z pewnością zainteresują potencjalnych nabywców tego modelu.
Konstrukcja i design
Już na pierwszy rzut oka widać, że konstrukcja modelu Honor 6 jest oparta na rozwiązaniach zastosowanych wcześniej w urządzeniu Ascend P7 produkowanym przez chińską firmę. Jeśli przyjrzymy się dokładnie dostrzeżemy podobieństwo do Sony Xperia Z3 wynikające z zastosowania zaokrąglonych narożników obudowy oraz niemal takich samych wymiarów. Honor 6 posiada obudowę wykonaną ze sztucznego tworzywa.
Elementy obudowy są do siebie dobrze dopasowane. Na próźno szukać niedoskonałości wynikających z braku dokładności i staranności producenta. Przednia część obudowy została wykonana ze szkła. Ekran jest odporny na tłuste ślady i odciski. Nawet po dłuższym używaniu nie wygląda na bardzo zabrudzony. Zupełnie inaczej jest w przypadku pozostałej części obudowy. Kupując Honor 6 od razu zaopatrzcie się w odpowiednie etui. Producent na czymś musiał zaoszczędzić – tym razem padło na materiał, z jakiego wykonano obudowę. Ekran jest odporny n zarysowania, ale tylna część obudowy wręcz przeciwnie.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakrycie gniazd na karty microSD i micro SIM pod specjalną klapką. Nie tylko zapobiega ona dostaniu się do nich zanieczyszczeń, ale i poprawia wygląd smartfonu. Według mnie to jeden z plusów testowanego modelu.
Kilka słów o grafice i wyświetlaczu
Honor 6 jest modelem wyposażonym w ekran LCD IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Posiada on przekątną o wielkości 5 cali. Grafika robi bardzo dobre wrażenie. Moją uwage zwróciło głównie optymalne nasycenie kolorów. Według mnie dużym plusem jest też zastosowanie technologii Multitouch. Możliwość obsługiwania ekranu dotykowego bez konieczności zdejmowania rękawiczek jest bardzo komfortowa. Trzeba tylko wcześniej wprowadzić odpowiednie zmiany w ustawieniach.
Android z aktualizacją producenta
Omawiany model pracuje w oparciu o system operacyjny Android 4.4.2, ale Huawei wprowadził pewne modyfikacje (EmotionUI wersja 2.3). Po uruchomieniu smartfona można odnieść wrażenie, że wszystkie funkcje i aplikacje są chaotycznie usytuowane. Brak podziału na ekran główny z pulpitami i listę aplikacji może być dość kłopotliwy. Rekompensatą jest możliwość uporządkowania aplikacji w folderach. Podczas przeglądania funkcji, których jest bez liku, kilka opcji szczególnie zwróciło moją uwagę, m.in. tryb wyciszający powiadomienia oraz tryb oszczędzania energii. Są to rozwiązania, które mają bardzo pozytywny wpływ na komfort użytkowania.
Wydajność i jakość pracy
Honor 6 został wyposażony w jednostkę centralną Kirin 920, ośmiordzeniowy procesor oraz 3 GB pamięci RAM. Cztery rdzenie to Cortexy – A15 o taktowaniu 1,7 GHz, a pozostałe to Cortexy – A7 działające w spoczynku (1,3 GHz). Dodatkowym wsparciem jest Heterogeneous Multi Processing. Gdy włączymy za dużo aplikacji wszystkie rdzenie zaczną pracować jednocześnie. Wysoka jakość pracy jest widoczna zwłaszcza podczas korzystania z kilku aplikacji oraz w czasie wykonywania fotografii. Możemy robić zdjęcia używając przedniej kamery o matrycy wielkości 5 megapikseli, albo za pomocą głównego aparatu z matrycą o wielkości 13 megapikseli. Pojemność pamięci wewnętrznej wynosi 16 GB, co na początek jest wystarczające. W miarę gromadzenia większej ilości danych można rozszerzyć pojemność do 64 GB korzystając z karty microSD.
Bateria
Honor 6 został wyposażony w baterię o pojemności 3000 mAh. Pod tym względem przewyższa szereg smartfonów dostępnych na rynku, w tym m.in. Galaxy S5, który posiada baterię o pojemności 2800 mAh i Huawei P7 Ascend o pojemności 2500 mAh. Można wydłużyć czas działania baterii poprzez wlączenie trybu energooszczędnego Ultra. Powoduje on, że smartfon na chwilę zamienia się w klasyczny telefon. Mamy wówczas dostęp do aparatu, wiadomości SMS, kontaktów i ustawień.
Łączność
Na europejskim rynku jest dostępny model Huawei Honor 6 posiadający Wi – Fi (802.11b/g/n), Bluetooth 4.0 oraz szereg czujników, w tym:
czujnik zbliżeniowy
czujnik światła
akcelerometr
żyroskop
Model nie posiada natomiast modułu NFC, w przeciwieństwie do wersji smartfona wpuszczonej na rynek chiński. Moduł działa na zasadzie łączności fal radiowych i umożliwia dokonywanie płatności przy pomocy telefonu. Nie używam tej funkcji, bo nie ufam zabezpieczeniom danych. W związku z tym brak modułu NFC jakoś nie umniejsza jakości Honor 6 z mojego punktu widzenia. Niemniej bardziej wymagającym konsumentom używającym telefonu także w roli portfela brak NFC może być problemem.