Co to jest HDR?
HDR („High Dynamic Range”, czyli wysoka dynamika zakresu) to technologia, która pozwala na lepsze oddanie szczegółów (detali) w jasnych i ciemnych obszarach obrazu monitora. Dodatkowo HDR sprawia, że kolory na ekranie są bardziej realistyczne, wpływa również na poprawę kontrastu. Dzięki technologii HDR obraz widziany na ekranie jest dużo bardziej naturalny i realistyczny. HDR jest więc bardzo ważną technologią dla osób, które lubią podczas oglądania filmów i grania w gry mieć jak najwyższej jakości realistyczny obraz. Technologia HDR wpływa również na natężenie światła. Co to oznacza dla ludzkiego oka? Im większe natężenie światła, tym oko może dostrzec więcej odcieni koloru. Większe natężenie światła wpływa również na postrzeganie kontrastu, a czerń wydaje się ciemniejsza. HDR pozwala oddać bardzo dokładne natężenie światła i koloru.
HDR – jak wpływa na jakość obrazu?
HDR w bardzo pozytywny sposób wpływa na jakość obrazu widzianego na ekranie. Sprawia, że obraz jest bardziej realistyczny, szczegółowy, dokładny, a dynamika jasności i kolorów jest zwiększona. HDR poprawia również kontrast, dzięki czemu nawet w bardzo ciemnych i jasnych scenach szczegóły będą bardzo dobrze widoczne.
HDR – najpopularniejsze standardy HDR
Obecnie dostępnych jest kilka standardów HDR:
- HDR10 – wykorzystuje 10-bitową głębię koloru i obsługuje jasność do 1000 nitów (nit to parametr oznaczający jasność, aby telewizor mógł wyświetlać obraz HDR, musi mieć jasność minimum na poziomie 350 nitów, topowe modele telewizorów wyświetlają jasność nawet na poziomie 1000 nitów). HDR10 jest najbardziej powszechnym standardem HDR, posiada statyczne metadane dla całej treści (metadane to informacje przekazywane do telewizora o jakości scen, a także o sposobie ich konwertowania, jeśli ekran nie posiada wystarczającej jasności);
- HDR10+ - to ulepszona wersja HDR10, w porównaniu z nim oferuje dynamiczne metadane. Dzięki temu wyświetlacz nie musi adaptować się do jednego, najjaśniejszego piksela, dynamiczne metadane mogą być dostarczane do każdego piksela w każdej klatce obrazu, co pozwala na znacznie większe wykorzystanie potencjału ekranu.
- Dolby Vision – to standard opracowany przez Dolby Laboratories, technologia lepsza niż HDR10 czy HDR10+. Wykorzystuje 12-bitową głębię koloru, dynamiczne metadane i może obsługiwać maksymalną jasność do 10 000 nitów. Telewizory, w których zastosowane jest Dolby Vision będą jednak znacznie droższe.
- HLG – czyli Hybrid Log-Gamma, opracowana przez brytyjskie BBC i japońskie NHK. Łączy w sobie elementy HDR i SDR, pozwala na transmitowanie audycji telewizyjnych na żywo w technologii HDR.
Czy warto włączać HDR?
Zdecydowanie tak! Dzięki HDR uzyskasz większą gamę kolorów, jaśniejsze światła, głębsze cienie, lepszy kontrast, co przełoży się na bardziej realistyczny i naturalny obraz i znacząco wpłynie na odbiór wizualny.
Kiedy warto kupić telewizor z HDR?
Zastanawiasz się, kiedy warto zainwestować w telewizor z HDR?
- kiedy zależy Ci na bardziej realistycznym i naturalnym obrazie
- kiedy chcesz mieć bardziej kontrastowy obraz
- kiedy oglądasz filmy, które zostały nagrane w HDR
Kiedy HDR nie jest korzystny?
Warto wiedzieć, że korzystanie z HDR w jednym przypadku może nie być korzystne. Kiedy? Na przykład gdy oglądasz filmy nagrane w SDR (Standard Dynamic Range). W takiej sytuacji tryb HDR może spowodować, że obraz będzie nadmiernie nasycony kolorami i będzie wyglądał po prostu sztucznie. W takiej sytuacji warto wyłączyć tryb HDR.
Jak włączyć lub wyłączyć HDR
Wszystko zależy od sprzętu, jednak istnieje kilka ogólnych wskazówek:
- telewizor z HDR – tryb HDR włączysz lub wyłączysz za pomocą ustawień menu telewizora.
- komputer z HDR – tryb HDR możesz włączyć lub wyłączyć w ustawieniach systemu operacyjnego lub w ustawieniach karty graficznej.
- konsole do gier z HDR - możesz włączyć lub wyłączyć tryb HDR w ustawieniach konsoli lub gry.
Monitory i telewizory z HDR – czym się powinny wyróżniać? Jakie warto wybrać?
Jakie monitory i telewizory z HDR warto wybrać? Zobacz, co polecamy:
- monitory z HDR:
- MONITOR LCD 24" IPS/24GN650-B LG
- MONITOR LCD 27" IPS 4K/27UP85NP-W LG
- MONITOR LCD 32" VA 4K/32UP550N-W LG
- MONITOR LCD 34" IPS/34BN770-B LG
- MONITOR LCD 38" IPS/38WQ88C-W LG
- MONITOR LCD 43" CG437KSBMIIPUZ/UM.MC7EE.S02 ACER
- telewizory z HDR:
- LG OLED TV 55 Inch CS Series
- TELEWIZOR LCD 43" 4K/43NANO763QA LG
- TELEWIZOR LCD 50" 4K/50NANO823QB LG
- Telewizor SAMSUNG 75" Neo QLED TV QE75QN91B
- Telewizor SAMSUNG 65" Neo QLED TV 8K QE65QN800B
- TELEWIZOR OLED 65" 4K/65ART90E6QA LG
Przeczytaj również: Jaki telewizor do 4000 złotych - top 3