Spór Apple i Samsung – dla kogo patent?


News

Apple jest to jedna z firm amerykańskich, która zajmuje się projektowaniem oraz produkowaniem elektroniki użytkowej, a także oprogramowań do tych urządzeń oraz komputerów osobistych. Swoją siedzibę ma w Cupertino w Kalifornii. Ostatnimi czasy bardzo głośno zrobiło się o niej za sprawą sporu z firmą Samsung z Korei Południowej o wzory patentowe na niektóre rozwiązania stosowane w iPhonach i iPadach obu firm. Spór doprowadził do sytuacji, że w Korei Południowej został wniesiony zakaz sprzedaży wielu modeli urządzeń firmy Apple oraz Samsung.

Tamtejszy Sąd uznał, że firma Samsung naruszyła patenty Apple w takich elementach jak tworzenie interfejsu informującego użytkownika o scrollowaniu strony. Uznał również, że firma Apple naruszyła patent dotyczący komunikacji bezprzewodowej. Dodatkowo orzekł o konieczności zapłacenia przez obydwie firmy kar pieniężnych w określonej wysokości. Kolejny kraj bardzo ważny dla światowego rynku to Stany Zjednoczone. Dlatego między innymi właśnie w USA rozgrywała się można powiedzieć najgorzalej cała ta patentowa wojna. Tutaj również Samsung przegrał z roszczeniami Apple i to aż w 21 zarzutach, które poparł Sąd Federalny. Dla niewtajemniczonych przypomnę tylko czego dotyczyły owe roszczenia patentowe.

Spór o patenty dotyczył takich funkcji jak pinch-to-zoom, przewijanie palcem oraz designu między innymi opatentowanego wzoru kwadratu z zaokrąglonymi rogami. W Stanach Zjednoczonych oprócz zakazu dla Samsunga sprzedaży niektórych modeli urządzeń dodatkowo sąd nakazał wypłatę odszkodowania w wysokości 1.05 mld dolarów. Samsung w Stanach Zjednoczonych poniósł sromotną klęskę, ponieważ jego zarzuty zostały odrzucone. Chociaż część zarzutów wystosowanych przez Apple, głównie dotyczących tabletów, została jednak odrzucona i nie wszystkie uznane zostały za zasadne. Czy to koniec wojny dwóch gigantów technologicznych? Obawiam się, że nie!