Sony Xperia X


Testy

Sony Xperia X jest poręcznym smartfonem z czytnikiem linii papilarnych i aparatem wzbogaconym w szereg dodatkowych funkcji.TEST Sony Xperia X

Dobra jakość dźwięku i obrazu oraz staranne wykonanie przemawiają na korzyść Sony Xperia X budując pozytywny wizerunek tego produktu w oczach konsumentów. Niemniej model nie jest pozbawiony wad – więcej na ich temat przeczytasz w dalszej części artykułu.

Wyświetlacz i dźwięk

Wyświetlacz o przekątnej równej 5 calom prezentuje obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Ekran został wyposażony w dwie super technologie wpływające znacząco na jakość wyświetlanego obrazu. Mowa o technologii X – Reality i Triluminos. Ostrość obrazu, kontrast i nasycenie kolorów są na tyle dobre, że zarówno kinoman, jak i gracz powinien być zadowolony. Ważną cechą ekranu Sony Xperia X jest też wysoka jasność umożliwiająca komfortowe korzystanie z urządzenia nawet w pełnym słońcu. Niestety konsument może być rozczarowany słabym zabezpieczeniem wyświetlacza przed uszkodzeniami. Ekran Sony Xperia X jest stosunkowo podatny na zarysowania.

Urządzenie zostało wyposażone w głośniki stereo zapewniające dobrą jakość dźwięku. Dodatkową zaletą jest technologia DSEE HX oraz Clear Audio+. Na jakość dźwięku dobrze wpływa też funkcja korektora graficznego i dźwięku przestrzennego. Przycisk umożliwiający regulowanie głośności został trochę niefortunnie rozmieszczony (za nisko) – nie jest to znacząca wada, ale użytkownicy ceniący komfort korzystania ze smartfonu mogą poczuć się zawiedzeni.

Co kryje obudowa?

Zanim zajrzymy pod obudowę, przyjrzyjmy się designowi. Obudowa została wykonana z dobrej jakości materiału i bardzo starannie. Eleganckie, metalowe wykończenie jest z pewnością plusem smartfonu. Szkoda tylko, że nie jest wodoodporne. Na krawędziach obudowy znajdują się przyciski, w tym przycisk pełniący trzy funkcje:

  • czytnika linii papilarnych

  • włącznika telefonu

  • klawisza odblokowującego ekran

Sony Xperia X jest dostępna w dwóch wersjach – bez i z opcją DualSIM. Wśród kanałów łączności znalazły się Bluetooth 4.2, dwupasmowy moduł Wi-Fi a/b/g/n/ac oraz LTE i GPS.

Do dyspozycji użytkownika pozostawiono 32 GB pamięci wewnętrznej, ale system operacyjny pochłania aż 12 GB, więc praktyce na pliki pozostaje przestrzeń obejmująca 20 GB. Można ją poszerzyć za pomocą karty microSD do 200 GB. Sercem urządzenia jest sześciordzeniowy procesor z zegarem 1,8 GHz. Qualcomm Snapdragon 650 otrzymał wsparcie w postaci 3 GB pamięci RAM.

Warto też wspomnieć o baterii – niestety niewymiennej. Akumulator posiada pojemności 2620 mAh, co powinno wystarczyć na ok. 1,5 doby umiarkowanego korzystania. O energooszczędną pracę dbają dwa tryby (Ultra Stamina i Stamina). Wydłużają one czas pracy na pojedynczym ładowaniu. Żywotność baterii powinna być dobra, bo smartfon posiada system Qnovo Adaptive Charging.

Aparaty fotograficzne w Xperii X

Zestaw aparatów fotograficznych jest jednym z głównych atutów smartfonu Sony Xperia X. Aparat fotograficzny umieszczony w tylnej części obudowy posiada matrycę o rozdzielczości 23 MP. Migawka ma dwustopniowy spust – uruchomienie aplikacji i rejestrowanie zdjęć jest szybkie i komfortowe. Autofocus i funkcja przewidywania (Predictive Hybrid Autofocus) też dobrze się spisują. Aparat działa w trybie automatycznym, ręcznym i nagrywania wideo. Przednia kamera posiada matrycę o rozdzielczości 13 MP.

System operacyjny i aplikacje

Sony Xperia X działą pod kontrolą systemu operacyjnego Android 6.0.1. Marshmallow z nakładką Xperia. System działa płynnie – bez względu na to, czy korzystasz z ograniczonego, czy z pełnego zestawu aplikacji. Możesz zainstalować aplikacje Google, albo wybrać coś ciekawego z pakietu aplikacji Sony. Znajdziesz wśród nich m.in. aplikację Album umożliwiającą udostępnianie i edycję zdjęć oraz tworzenie z nich kolaży.


Dodaj komentarz