News

Sony ogłasza nowy smartfon Xperia 1 II

Firma Sony poinformowała o powiększeniu oferty smartfonów Xperia o nowy, flagowy model — po raz pierwszy wyposażony w technologię 5G. Xperia 1 II to smartfon stworzony z myślą o szybkości. Aby ułatwić tworzenie i wykorzystywanie treści, wyposażono go w szereg zaawansowanych technologii Sony, takich jak:

  • -Tryb zdjęć seryjnych z szybkością 20 kl./s2 i wyliczaniem parametrów AF/AE3 60 razy na sekundę4 — pochodzący z aparatów z wymiennymi obiektywami Sony α
  • -„Tryb twórcy” i funkcja nagrywania Cinematography Pro „powered by CineAlta” — pochodzące z działu rozwiązań profesjonalnych Sony
  • -Procesor obrazu X1™ do urządzeń mobilnych — oparty na technologii telewizorów BRAVIA®

— Portfolio Sony zapewnia nam wyjątkową pozycję w erze 5G — mówi Mitsuya Kishida, prezes Sony Mobile Communications. — Xperia z technologią 5G przenosi telefon komórkowy na nowy poziom.

Możliwość uchwycenia najważniejszego momentu dzięki dużej szybkości zdjęć

Nowo opracowany aparat z trzema obiektywami jest oparty na najlepszej na rynku technologii AF z aparatów Sony α. Jego zaawansowane rozwiązania techniczne idą w parze z wysokiej klasy optyką firmy ZEISS, skalibrowaną specjalnie do smartfona Xperia 1 II. Osłabiająca odblaski powłoka ZEISS T* pomaga uzyskać doskonałe odwzorowanie obrazu i wysoki kontrast.

Dzięki technologii pochodzącej z aparatów z wymiennymi obiektywami α™ system AF smartfona Xperia 1 II może pracować w trybie ciągłym, wyliczając parametry AF/AE3 60 razy na sekundę4.

W rezultacie po raz pierwszy na świecie1 możliwe jest ciągłe śledzenie AF/AE3 podczas zdjęć seryjnych z szybkością do 20 kl./s2. Funkcja ta przydaje się szczególnie przy fotografowaniu obiektów w ruchu: dzieci, zwierząt lub szybkich akcji w sporcie5. Pozwala dokładnie śledzić obiekt i utrzymywać na nim ostrość, a w rezultacie uchwycić decydujące, niepowtarzalne chwile.

Co więcej, system Real-time Eye AF4, który utrzymuje ostrość na oku obiektu i ułatwia wykonywanie wspaniałych zdjęć portretowych, rozpoznaje teraz oczy ludzi i zwierząt.

Szybki system AF smartfona Xperia 1 II działa także w słabym oświetleniu i zapewnia wysoką jakość zdjęć w trudnych warunkach. Właściwości te uzyskano poprzez połączenie czterech technologii: [viii], systemu AF pokrywającego około 70 procent matrycy[ix], czujnika iToF 3D[x] i nowego, dużego przetwornika Exmor RS™ do urządzeń mobilnych o czułości 1,5 raza większej niż w poprzednim modelu. Rezultat to szybszy i dokładniejszy system AF w słabym świetle.

Aparat z trzema obiektywami jest niezwykle uniwersalny dzięki trzem ogniskowym: 16 mm, 24 mm i 70 mm. Po włączeniu nowego trybu Photography Pro „technology from Alpha” pojawia się system obsługi znany użytkownikom aparatów α, z ręcznymi ustawieniami czułości ISO, czasu migawki i innych parametrów.

Smartfon Xperia 1 II można łączyć z aparatami Sony α[xi]. Służący do tego program Imaging Edge for Mobile pozwala używać telefonu do wyzwalania migawki i zmieniania kompozycji, trybu ostrości, czułości ISO i innych ustawień. Aplikacja umożliwia ponadto przesyłanie do smartfona zdjęć zrobionych aparatem α w celu profesjonalnej weryfikacji ich kolorystyki.

W trybie Cinematography Pro „powered by CineAlta” wprowadzono nowy tryb zapisu kinowego, 10-bitowego obrazu 2K HDR o wysokim klatkażu 120 kl./s[xii]. Do wyboru są także [xiii]. Pełniejszą kontrolę nad ujęciem zapewniają funkcje ustawiania ostrości dotykiem i ręcznej regulacji ekspozycji, miernik poziomu oraz ulepszone ustawienia balansu bieli. W nagrywaniu czystego dźwięku pomaga z kolei unikatowa, firmowa technologia inteligentnej filtracji wiatru, która redukuje hałasy wywołane przez wiatr.

Wydajny i inteligentny

Smartfon Xperia 1 II zasilany jest z baterii o dużej pojemności 4000 mAh. Jej ładowanie do poziomu 50% trwa zaledwie 30 minut[xiv]. Z kolei funkcja szybkiego ładowania bezprzewodowego Qi pozwala szybko uzupełnić zapas energii w ruchu. Firma Sony systematycznie rozwija technologie wydłużające okres użytkowania baterii i zachowanie jej dobrego stanu przez dłuższy czas. Jedną z nich jest oparta na sztucznej inteligencji funkcja „Ochrona baterii”, dostosowująca sposób ładowania do rytmu dnia użytkownika.

Wciągająca rozrywka

Smartfon Xperia 1 II zaprojektowano z myślą o najlepszych wrażeniach przy słuchaniu muzyki i oglądaniu filmów. Technologia osłabiania rozmycia generuje obraz będący odpowiednikiem odświeżania ekranu z częstotliwością 90 Hz, zwiększając czytelność i zmniejszając opóźnienia. System Dolby Atmos®, zoptymalizowany we współpracy z Sony Pictures Entertainment, tworzy wrażenie wielowymiarowego dźwięku przestrzennego.

Projektanci smartfona Xperia 1 II wykorzystali bogate doświadczenie firmy Sony w dziedzinie sprzętu audio i rozrywki muzycznej, by we współpracy z Sony Music Entertainment zapewnić autentyzm wrażeń przy słuchaniu.

Xperia 1 II to pierwszy na świecie[xv] smartfon ze sprzętowym dekoderem 360 Reality Audio, optymalizującym dźwięk przy słuchaniu muzyki z globalnej platformy muzyczno-rozrywkowej TIDAL[xvi].

Muzyki o wysokiej jakości można słuchać na trzy sposoby: przez przednie głośniki stereo, słuchawki przewodowe z wtykiem 3,5 mm lub słuchawki bezprzewodowe. Znaczące ulepszenia w dźwięku zmniejszyły przesłuch do niezauważalnego poziomu 20 dB — o ponad 90% mniejszego niż w słuchawkach podłączonych do portu USB-C.

Smartfon Xperia 1 II obsługuje nagrania w wysokiej rozdzielczości, również przy odtwarzaniu bezprzewodowym[xvii]. Nowością jest natomiast technologia DSEE Ultimate, która wykorzystuje sztuczną inteligencję, by w czasie rzeczywistym optymalizować pasmo częstotliwości i przepływność dźwięku. Dzięki niej każdy utwór nabiera cech nagrania o wysokiej rozdzielczości. Rozwiązanie to działa w słuchawkach przewodowych i bezprzewodowych, przy słuchaniu muzyki ze źródeł lokalnych i w transmisji strumieniowej.

Granie w każdym miejscu

Zaletą wyświetlacza 21:9 podczas gier jest pełna widoczność akcji. Dalszą poprawę wrażeń można osiągnąć poprzez bezpośrednie podłączenie kontrolera bezprzewodowego DUALSHOCK®4[xviii] z systemu PlayStation®4. Taka konfiguracja jest obecnie zgodna z grą Call of Duty®: Mobile firmy Activision. Do zwiększenia emocji podczas gry w Call of Duty®: Mobile przyczynia się dodatkowo obsługa technologii Qualcomm® Snapdragon Elite Gaming™.

System „Pomocnik gracza”, wprowadzony w modelu Xperia 1 w celu polepszenia wrażeń podczas gry, zyskał w smartfonie Xperia 1 II dodatkową funkcję. Jest nią „Ustawienie współzawodnictwa”, powodujące przypięcie ekranu aplikacji i przeobrażenie smartfona w dedykowane urządzenie do gier, zapewniające równe szanse w sportach elektronicznych. Lepsze wrażenia w czasie gry to również efekt szybszych niż w modelu Xperia 1 reakcji na dotyk.

Pełne wykorzystanie sieci 5G

Współpracujący z sieciami 5G smartfon Xperia 1 II to urządzenie stworzone z myślą o szybkości i zastosowaniach profesjonalnych, które obsługuje pasma poniżej 6 GHz, dając nieskrępowany dostęp do treści o wysokiej jakości.

Platforma mobilna 5G Qualcomm® Snapdragon™ 865 oraz system modemu radiowego 5G Snapdragon X55 zapewniają transmisję danych z prędkością powyżej 1 gigabita i o 25% większą niż w poprzednim modelu szybkość procesorów CPU i GPU, umożliwiając gry, rejestrację, współpracę i łączność w niewyobrażalnym dotąd wymiarze.

Smartfon Xperia 1 II jest wodoodporny[xix] na poziomie IP65/68 i pokryty z obu stron szkłem Corning® Gorilla® Glass 6, co nadaje mu wytrzymałość i piękny wygląd.

Smartfon Xperia 1 II będzie oferowany w wersji czarnej i fioletowej i dostarczany z zainstalowanym systemem Android 10. Jego sprzedaż rozpocznie się późną wiosną 2020 r.