Testy

Samsung Galaxy S9 Plus – najlepszy smartfon z Androidem na rynku

Nie znajdziesz większego i lepszego smartfona z Androidem, niż Samsung Galaxy S9 Plus, dzięki jego wyświetlaczowi o przekątnej 6,2 cala oraz podwójnym aparatem.

Wygląda on właściwie tak, jak zeszłoroczny S8 Plus, ale ma nieco inny czytnik linii papilarnych. Tym razem producent umieścił go w środkowej części na tylnej obudowie. Zmieniono również głośniki, które teraz są stereo. Bez znaczących zmian w designie, Samsung Galaxy S9 Plus sprawia wrażenie aktualizacji S8 Plus, co jest chyba jego główną wadą. Boki obudowy zostały wykonane z aluminium, natomiast frontowa i tylna część zostały zabezpieczone warstwą szkła Gorilla Glass 5. Obudowa Samsunga Galaxy S9 Plus jest wodoszczelna – spełnia normę IP68.

Wyświetlacz i multimedia

Samsung Galaxy S9 Plus posiada wyświetlacz Super AMOLED o przekątnej 6,20 cala, z zakrzywionymi brzegami. Zagęszczenie pikseli wynosi 531 ppi, natomiast jego rozdzielczość jest równa 1440 x 2960 pikseli. Za jakość dźwięku odpowiadają dwa głośniki stereo AKG Dolby Amos.

Dobre aparaty fotograficzne zostały wyposażone w funkcję wykrywania i rozpoznawania twaszy oraz w tryb slow – motion (960 kl/s). Matryce umieszczone na tylnym panelu to Sony IMX345, albo Samsung S5K2L3, w zależności od wariantu modelu i rynku, na który jest przeznaczony. Główny aparat składa się z dwóc matryc o wielkości 12 MP. Przednia kamera posiada matrycę o wielkości 8 MP.

Procesor, system i pamięć

Samsung Galaxy S9 Plus jest zasilany przez baterię o pojemności 3500 mAh z funkcją szybkiego ładowania Quick Charge 2.0 i funkcją ładowania indukcyjnego PMA. Użytkownik ma do wyboru 64 GB, 128 GB, albo 256 GB pamięci wewnętrznej. Ośmiordzeniowy procesor Samsung Eynos 9810 z zegarem 2,90 GHz i z układem graficznym ARM Mali-G72 MP18 otrzymał wsparcie w postaci 6 GB RAM. W wersji amerykańskiej i chińskiej zastosowano jednak inny procesor – Qualcomm Snapdragon 845.

Całość pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android 8.0 Oreo z nakładką Samsung Experience 9.0.

Transmisja danych

Transmisja danych odbywa się za pośrednictwem LTE, Bluetooth 5.0 i dwuzakresowego Wi-Fi. Specyfikacja techniczna obejmuje również USB 3.1 OTG Typu C. Ponadto, w przypadku Samsung Galaxy S9 Plus transmisja danych odbywa się za pośrednictwem GPS z obsługą A-GPS, GLONASS, Beidou i Galileo.

Model jest dostępny w wersji Dual SIM. Wejście ma hybrydowy charakter – pomieszczą się tam dwie karty nano SIM, albo jedna karta nano SIM i karta microSD o pojemności do 400 GB. Na dolnej krawędzi znajduje się wyjście słuchawkowe mini jack 3,5 transmitujące dźwięk wysokiej jakości.

Dodatkowe funkcje

Samsung Galaxy S9 Plus zabezpiecza dane użytkownika przy pomocy skanera tęczówki i czytnika linii papilarnych. Wśród dodatkowych funkcji tego modelu znajduje się także moduł NFC. Działanie skanera tęczówki jest bardzo proste. Po wykonaniu skanu tęczówki po raz pierwszy i zapisaniu go w ustawieniach, za każdym razem przy próbie odblokowaniu urządzenia, na ekranie pojawi się funkcja rozpoznawania tęczówek. Skaner tęcżówki wyłącza się automatycznie w przypadku naświetlania z nieprawidłowej odległości, albo przez ponad 10 sekund – ze względów bezpieczeństwa użytkowania. Gratką dla użytkownika jest też asystent głosowy Bixby, który niestety nie rozumie jeszcze polskiego języka.

Smartfon Samsung Galaxy S9 Plus jest dostępny w cenie ok. 4000 zł.