Nokia 9 PureView – nie trzy, a pięć obiektywów ZEISS-a na tylnej obudowie


News

Tego na rynku jeszcze nie było – smartfon z pięcioma obiektywami sygnowany marką Nokia został zaprezentowany przez producenta HMD Global na targach mobile World Congress 2019.

Zaskakująca nowość to Nokia 9 PureView – smartfon posiadający stylową obudową z metalową ramką i powłokami ochronnymi Gorilla Glass 5 chroniącymi przedni i tylny panel. W 6 – calowym ekranie P-OLED o formacie 18:9 i rozdzielczości Quad HD+ został wbudowany czytnik linii papilarnych. Minusem rozwiązania są wyraźne ramki górna i dolna. Producentowi udało się uniknąć nieestetycznych wcięć w ekranie, co jest dużym plusem.

Nokia 9 PureView posiada USB 3.1 typu C, a jej obudowa jest odporna na wodę, pył i kurz. Spełnia ona normę IP67. Minusem flagowca HMD Global jest natomiast brak gniazda słuchawkowego.

Aparat PureView z pięcioma obiektywami został opracowany we współpracy z firmą Light. Nie ma szerokokątnego, obiektywu, ani teleobiektywu, ponieważ było to zbędne. Pięć sensorów o rozdzielczości 12 MP z optyką firmy ZEISS o jasności f/1,8 zapewnia wyjątkową jakość zdjęć. Dwie z pięciu matryc to matryce RGB zapewniające odpowiednie odwzorowanie kolorów. Pozostałe trzy monochromatyczne matryce dbają o głębię i detale. Dodatkowo sensor Time of Flight zbiera dane na temat głębi. Uzupełnieniem kompozycji jest dwutonowa lampa doświetlająca.

Istotne jest to, że wszystkie sensory działają jednocześnie. Oznacza to przechwytywanie 10 razy więcej światła niż pojedynczy moduł, rejestrowanie więcej informacji o głębi i przetwarzanie przy jednym zdjęciu 60 MPix danych. Nie byłoby to możliwe gdyby nie zastosowanie zestawu algorytmów i procesora obrazu.

Przednia kamera do selfie posiada pojedynczą matrycę 20 MP z przesłoną f/1,8 Tetracell. Przedni aparat posiada funkcję rozpoznawania twarzy – uzupełnienie ekranowego czytnika linii papilarnych (tzw. Face Unlock).

Pod obudową znajduje się ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 845 wspierany przez 6 GB RAM, a całość pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android Pie. Energii dostarczy bateria o pojemności 3320 mAh z funkcją szybkiego ładowania QuickCharge 3, USB Power Delivery i ładowania indukcyjnego Qi, a także PMA. Przestrzeń na pliki wynosi 128 GB.

Nokia 9 PureView umożliwiająca wykonywanie zdjęć HDR prezentuje się innowacyjnie, wręcz futurystycznie.