Najlepsze telewizory 55” na polskim rynku – do 10.000 zł


News

W 2018 r. na szczycie półek cenowych pojawiły się telewizory OLED uchodzące za najlepsze ekrany dostępne obecnie na rynku. Postanowiliśmy sprawdzić, które z modeli wyróżniają się szczególnie na tle konkurencji.

W naszym zestawieniu znalazły się modele telewizorów oferowane przez takie marki, jak Sony, Samsung, LG, Philips i Panasonic, czyli dobrze znane polskim konsumentom. Prezentowane modele są dostępne do nabycia w cenie do 10.000 zł. Jeżeli nie zdążyliście skorzystać ze świątecznych promocji może uda wam się kupić dobre modele nieco taniej w ramach wyprzedaży noworocznych i tzw. wietrzenia magazynów. Ze sprzedażą poniższych modeli sieci handlowe raczej nie powinny mieć problemu. Barierą może być jedynie ich cena, ale w tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest sprzedaż na raty.

  1. Sony XF8596 55 cali

55-calowy telewizor Sony XF8596 jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych – srebrnej i czarnej. Jego design można opisać jako minimalistyczny i dość przeciętny. Model został wyposażony w procesor obrazu 4K HDR Processor X1, dzięki któremu obraz wygląda na bardziej naturalny, a odwzorowanie kolorów i detali jest większe. Technologie Object-based HDR remaster oraz Super Bit Mapping poprawiają odzwierciedlenie głębi, tekstury i barw. Technologia 4K X-Reality PRO poprawia ostrość obrazu, dzięki czemu staje się on czysty i bardziej rzeczywisty. W tym modelu spółka Sony zastosowała wyświetlacz TRILUMINOS Display zapewniający wierne odwzorowanie kolorów.

Telewizor pozwoli na oglądanie filmów i grę w jakości 4K HDR. Model obsługuje różne formaty HDR (m.in. Hybrid Log- Gamma, HDR10). Model współpracuje z konsolą PS4 i PS4 Pro. Telewizor z platformą Android TV i zaawansowaną funkcją sterowania głosem umożliwia łączenie się i uzyskiwanie dostępu do aplikacji, filmów i programów telewizyjnych na ekranie BRAVIA.

Omawiany model został wyposażony w innowacyjną technologię Motionflow XR poprawiającą płynność i ostrość obrazu przy wyświetlaniu szybki akcji. O oprawę dźwiękową dbają natomiast tryb ClearAudio+, Clear Phase oraz technologia DSEE. Ulubione programy telewizyjne mogą być zapisywane na zewnętrznym twardym dysku USB.

Ceny Sony XF8596 55’ jest dostępny w cenie od 3395 złotych.

  1. LG SK9500

Telewizor LG SK9500 posiada strefowe podświetlenie direct led z lokalnym wygaszaniem. W ten sposób konstruktorzy uzyskali bardzo dobry kontrast na matrycy IPS. Model dobrze odwzorowuje wysoką jasność efektu HDR i szeroką paletę kolorów charakterystyczne dla treści w jakości Ultra HD. Model LG SK9500 jest zgodny z technologią Dolby Vision. Całość pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego WebOS z technologią sztucznej inteligencji ThinQ z umiejętnością rozumienia języka naturalnego – w tym również języka polskiego.

Pod względem technologii ThinQ AI rozumiejącej komendy w języku polskim LG SK9500 należy o liderów na naszym rynku. Warto wspomnieć jeszcze o obsłudze formatów HEVC 4K (plików, telewizji naziemnej i satelitarnej) oraz o niskim input lag odpowiednim dla użytkowników wykorzystujących telewizor do gry.

Model LG SK9500 w rozmiarze 55 cala jest dostępny w cenie od 8 999 zł.

  1. LG OLED E8

LG OLED E8 wykorzystuje zaawansowaną technologię OLED zapewniający płynny, żywy obraz. Model pracuje z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (LG OLED AI TV). Umożliwia ona użytkownikowi kontrolowanie telewizora, szukanie treści i sterowanie ustawieniami obrazu oraz komunikowanie się z telewizorem poprzez polecenia głosowe w języku polskim.

Urządzenie posiada procesor Alpha9 został opracowany dla potrzeb LG OLED AI TV. Zapewnia czystość i intensywność barw oraz odpowiednią głębię. Dolby Atmos z głośnikami o mocy 60 W zapewnia kinowy dźwięk w domu, a Dolby Vision, Advanced HDR by Technicolor, HLG Pro i HDR10 Pro zapewniają kinowe efekty wizualne. LG OLED E8 nie posiada podświetlenia z tyłu, co sprawia, że ekran prezentuje się jako bardziej smukły.

Pilot Magic Remote z udoskonalonym paskiem uruchamiania webOS czyni Smart TV bardziej komfortowym i prostszym w obsłudze. Na uwagę zasługuje również menedżer zabezpieczeń systemu webOS posiadający certyfikat bezpieczeństwa CC i certyfikat UL CAP2900-1 za zabezpieczenia najwyższej klasy. Uniemożliwia osobom trzecim włamanie, kradzież danych osobowych i instalowanie nieautoryzowanych aplikacji.

55-calowy LG OLED E8 jest dostępny w cenie od 8995 zł.

  1. Philips OLED 903

Philips OLED 903 jest telewizorem o smukłej konstrukcji z systemem operacyjnym Android. Model oferuje jakość obrazu na poziomie Android 4K UHD z trójstronnym systemem Ambilight. Procesor P5 Perfect Picture nadaje obrazowi bardziej naturalny wygląd. Technologia Picture Performance działa w ten sposób, że przyciemnia i wyłącza niezależne piksele osobno, co wpływa na bardziej głęboką czerń, bardziej żywe kolory i optymalny kontrast. Kąty widzenia są większe, a technologia przetwarzania obrazu Philips nadaje ruchom płynność. Technologia HDR10+ zapewnia naturalny i realistyczny obraz oraz odwzorowanie oryginalnych detali i nieskazitelnego kontrastu.

System Philips Ambilight nadaje świetlną oprawę filmom i grom oraz sprawia, że telewizor wygląda na większy, niż rzeczywiście jest. Do dyspozycji użytkownika pozostawiono także sklep Google Play i Galeria aplikacji Philips. Model posiada wbudowaną funkcję Asystenta Google zapewniająca dostęp do funkcji i treści za pomocą poleceń głosowych. O odpowiednią jakość dźwięku dbają głośniki Bowers & Wilkins. Unikalna konstrukcja głośników zapewnia bogate i głębokie basy oraz czyste brzmienie detali.

Cena 55-calowego Philips OLED 903 wynosi od 8999 zł.

  1. Panasonic TX-FZ950

55-calowy Panasonic TX-FZ950 wyróżnia się na tle modeli doskonałym odwzorowaniem barw w jakości HD i Ultra HD. Jasności w HDR są nieco wyższe, a dodatkowa funkcja automatycznego regulowania jasności HDR poprawia komfort oglądania filmów w ciągu dnia. Odpowiednia jakość dźwięku jest zagwarantowana przez soundbar opracowany z inżynierami Technics. Input lag zmniejszył się o 5ms. Usprawniono system operacyjny i wprowadzono kilka ciekawych rozwiązań poprawiających codzienną obsługę telewizji.

Technologia OLED zapewnia bardzo dobre kąty widzenia, a panel OLED posiada żywotność do 100.000 godzin. Omawiany model zapewnia pokrycie barw DCI do filmów w jakości Ultra HD na poziomie 99%. Wśród zalet tego modelu można wymienić również pełna obsługę HEVC 4K, dobre tryby fabryczne obrazu i szerokie możliwości kalibracji. Jasność w SDR jest natomiast nieco niższa niż u konkurencyjnych modeli, natomiast menu EPG wygląda nieco archaicznie.

Panasonic TX-FZ950 z 55-calowym ekranem jest dostępny w cenie od 8995 zł.

  1. Panasonic FX780

55-calowy telewizor Panasonic FX780 oferuje użytkownikom usługi Amazon Alexa oraz Google Assistant obsługiwane za pomocą poleceń głosowych. Obraz w jakości 4K Pro HDR zapewnia jakość na najwyższym poziomie. Technologia Wide Colour Phosphor Technology umożliwia wygenerowanie szerszego spektrum barw. Pokrycie barw DCI wynosi ponad 90%. Paleta kolorów jest bardziej subtelna, stonowana i naturalna.

Do istotnych funkcji Panasonic FX780 należy zaliczyć również obsługę wielu formatów HDR z funkcją dynamicznej optymalizacji scen. Omawiany model obsługuje różne formaty HDR, w tym HDR10+, HDR10 oraz Hybrid Log Gamma. Do innowacyjnych funkcji poprawiających wrażenia wizualne należą również dynamiczna optymalizacja sceny i automatyczny korektor jasności. Pierwsza z funkcji poprawia obraz automatycznie w zależności od rodzaju prezentowanego materiału. Natomiast korektor jasności dostosowuje obraz do natężenia światła w pomieszczeniu. Local Dimming Pro jest technologią łączącą regulację podświetlenia i specjalną technologię przetwarzania sygnału, co pozwala na osiągnięcie idealnej jasności oraz perfekcyjnego kontrastu. Tego typu rozwiązania mogą być wykorzystywane także od precyzyjnego renderowania odcieni i tworzenia obrazu charakteryzującego się wyjątkową głębią.

Design nowego modelu można określić jako elegancki i minimalistyczny. Szklane ramy wokół ekranu są bardzo wąskie, więc model doskonale komponuje się z aranżacją wnętrza. Model posiada podwójne gniazdo CI+ umożliwiające jednoczesne korzystanie z dwóch subskrypcyjnych usług tv – programów satelitarnych i kablowych. Nie ma potrzeby przełączania modułów CAM i kart Smartcard. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą mieć dostęp do szerokiej gamy kanałów.

Model 55-calowego telewizora Panasonic TX-55FX780E jest dostępny w cenie już od około 3981 zł.

  1. Sony OLED AF8

Sony OLED AF8 o przekątnej 55 cali zapewnia obraz w jakości 4K HDR. O wysoką jakość obrazu dba procesor X1 Extreme zapewniającą kontrolę nad ponad 8 mln samoświecącymi pikselami. Optymalny kontrast wynika z zastosowania technologii Object-based HDR Remaster i System Dynamic Contrast Enhancer. Paleta kolorów jest bardzo szeroka, a odcienie wyglądają na bardzo naturalne, co jest efektem zastosowania systemu Precision Colour Mapping, technologii Super-bit Mapping 4K HDR i Pixel Contrast Booster. Wyświetlacz TRILUMINOS Display korzysta z szerszej palety barw gwarantując wierne odwzorowanie cieni i barw.

Model zapewnia obsługę formatów HDR, w tym Hybrid Log-Gamma oraz HDR10 oraz Dolby Vision. Jakość dźwięku jest zapewniana przez Acoustic Surface Audio. Telewizor wykorzystuje też technologię sterowania głosem oraz podobnie jak inne modele z wyższej półki charakteryzuje się eleganckim, minimalistycznym designem.

Sony OLED AF8 wykorzystuje również rozwiązania energooszczędne, w tym m.in. dynamiczne sterowanie podświetleniem. Polega ono na tym, że na poziomie pikseli podświetlenie jest kontrolowane, a tym samym dochodzi do zwiększenia wydajności energetycznej urządzenia. Model może pracować w trybie energooszczędnym (oszczędzanie energii dostosowania jasności wyświetlacza) oraz trybu wyłączonego wyświetlacza (wyłączenie obrazu bez wyłączania dźwięku).

Sony OLED AF8 o przekątnej 55 cala jest dostępny w cenie od 8995 zł.

  1. Samsung QLED Q9FNA

Telewizor QLED Q9FNA zapewnia realistyczne kolory za sprawą zastosowania technologii Q Color. Model Q9F zapewnia dokładne, bogate i szczegółowe odwzorowanie kolorów na ekranie telewizora. Q Contrast Elite poprzez zapewnienie optymalnego kontrastu umożliwia odkrycie detali w najciemniejszych scenach. Matryca telewizora została wyposażona w bezpośrednie tylne podświetlenie uwydatniające detale poprzez precyzyjną kontrolę ilości światła w poszczególnych fragmentach obrazu.

Model posiada również powłokę antyrefleksyjną Ultra Black Elite pokrywającą wyświetlacz i panel. W ten sposób odbicia światła zostały redukowane, a poziom kontrastu został zwiększony. Technologia Q HRD 2000 zapewnia szerszy zakres jasności i kontrastów. Ekran posiada rozdzielczość 4K Ultra High-Definition. Rozdzielczość ekranu jest certyfikowana logotypem Ultra HD.

Telewizor o przekątnej 55 cala Samsung QLED Q9FNAjest dostępny w cenie od 5595 zł.

Podsumowanie

Powyższe modele są dostępne w sprzedaży w sieciach handlowych, które oferują je w sprzedaży na raty. Wspólną cechą przedstawionych wyżej ekranów jest nie tylko rozmiar, ale również kinowa jakość dźwięku i obrazu oraz możliwość sterowania poleceniami głosowymi. Wspólną cechą omówionych modeli jest również minimalistyczny, elegancki design. Zapewniają one rozrywkę na wysokim poziomie, a jednocześnie nie zakłócają aranżacji wnętrza.