Testy

Meizu X8 – phablet z wąskimi ramkami

Meizu X8 jest pierwszym smartfonem chińskiej marki wyposażonym w charakterystyczne wcięcie w ekranie. Na froncie znalazła się również niewielka kamera wystarczająca do wykonywania przyzwoitych selfies.

Smartfon charakteryzuje się niewielkimi ramkami – boczne oobramowanie posiada 1,7 mm szerokośći, górna ramka ma 2,84 mm szerokości, a dolna – 4,8 mm. Meizu chwali się, że osiągnięcie takich parametrów było możliwe dzięki zastosowaniu technologii podobnych do technologii Apple’a wykorzystywanych w produkcji iPhone’a XR. Obudowa posiada metalowąramę, która łączy ekran i tylną część pokrytą hartowanym szkłem.

Ekran i aparaty fotograficzne

Ekran posiada panel IPS o przekątnej 6,15 cala. Wyświetlacz charakteryzuje się formatem 18,5:9 oraz rozdzielczością wynoszącą 2220 x 1080 pikseli. Jasność ekranu wynosi 450 nitów, natomaist kontrast wynosi 1500:1. W centrum podwójnego aparatu znajduje się podwójny aparat fotograficzny, pod którym znajduje się czytnik linii papilarnych.

Podwójny aparat posiada matrycę główną o wielkości 12 MP i przesłonę f/1.9 oraz dodatkową matrycę o wielkość 5 MP. Przednia kamera jest 20 – megapikselowa i została wyposażona w przesłonę f/2.0. Aparaty zostały wyposażone w tryb portretowy z opcją rozmywania tła oraz cunkcję rozpoznawania scen. Przednia kamera umożliwia dodatkowo automatyczne upiększenie skóry twarzy (AcrSoft) oraz oświetlenia twarzy (FaceAE). Moduł FaceAE umożliwia również odblokowywanie telefonu twarzą.

System, pamięć i procesor

Meizu X8 ma pod obudową ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 710 z układem graficznym Adreno 616. W zakresie pamięci wewnętrznej i RAM dostępne są trzy warianty:
4 GB RAM + 64 GB
6 GB RAM + 64 GB
6 GB RAM + 128 GB
Meizu X8 jest zasilany przez baterię o pojemności 3210 mAh. Niestety nie wiadomo, czy akumulator otrzymał wsparcie w postaci szybkiego ładowania. Producent o tym nie wspomina, więc raczej tego nie oferuje. Funkcja inteligentnego ładowania wynikająca z zastosowania nakładki systemowej Flyme 7 OS jest jednak dużym plusem, podobnie jak tryb gamingowy oparty na technologii sztucznej inteligentnego. Meizu X8 pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android 8.1 Oreo.

Łączność i dodatkowe funkcje

Łączność zapewniają moduł dwuzakresowego Wi-Fi, moduł Bluetooth 5.0, moduł GPS z A-GPS, GLONASS i BDS. Nie zabrakło też modemu LTE i USB Typu C.