Testy

LG V30

Smartfon LG V30 został oficjalnie zaprezentowany podczas targów IFA w Berlinie, w 2017 r. Model wszedł na rynek w cenie wynoszącej około 700 – 800 euro.

Obecnie LG V30 jest dostępny w nieco przystępnych cenach i raczej się o nim nie mówi – wszyscy czekają na LG G7, który zostanie zaprezentowany podczas targów MWC 2018. Obecnie cena wynosi o ok. 10 – 15% mniej niż na początku, co czyni omawiany model konkurencją dla Galaxy Note 8 i HTC U11+.

Design i obudowa

LG V30 jest większym modelem w porównaniu z G6, ale nie daje się odczuć jako „toporny” smartfon. Jego struktura jest cieńsza i lżejsza – smartfon waży 158 g, a grubość urządzenia wynosi zaledwie 7.4 mm. Model jest też o 8 mm krótszy i 3 mm węższy w porównaniu do swojego poprzednika. V30 wygląda bardzo podobnie do G6, ale posiada metalową obudowę, która z tyłu została wykonana ze szkła. W tylnej obudowie znajduje się podwójna kamera, przycisk home i logo LG. Obudowa spełnia normę IP68 – model jest wodoodporny i może być zanurzony na głębokość 1.5 metra na czas 30 minut. Obudowa jest też bardzo mocna i solidna. Ramki wykonano z metalu, a wyświetlacz został pokryty powłoką Gorilla Glass 5. Wyświetlacz nie ma zakrzywionych brzegów, jak u modeli Samsung Edge, ale całość mimo to bardzo dobrze się prezentuje. Model jest dosępny w czterech kolorach – Moroccan Blue, Aurora Black, Cloud Silver i Lavender Violet.

Ekran

Wyświetlacz prezentuje się świetnie – wskaźnik screen-to-body ratio jest niemal taki sam jak w modelu Galaxy S8. Podobnie jak w LG G6 wyświetlacz ma proporcje 18:9. 5,7 – calowy ekran posiada rozdzielczość QHD+ (1440 x 2880 pikseli). Jasność ekranu jest dobra, ale nie tak wysoka jak u G6. Odzwierciedlenie kolorów też jest zadowalające. Możesz zmienić ustawienia ekranu w zależności od tego, czy oglądasz film, czy używasz smartfonu do przeglądania treści.

Procesor i pamięć

Pod obudową znajduje się procesor Snapdragon 821, który zastąpił Snapdragon 835 zastosowany u poprzednika. Jednostka centralna otrzymała wsparcie w postaci 4 GB RAM-u. Do dyspozycji użytkownika pozostawiono 64 GB pamięci wewnętrznej.

Łączność i dźwięk

Flagowym model posiada dwuzakresowe Wi-Fi, moduł NFC oraz Bluetooth 5.0. Nie zabrakło też modułu LTE (Gigabit Cat 16). Czytnik linii papilarnych został umieszczony na obudowie i wtopiony w przycisk Home poniżej aparatu. Za jakość dźwięku odpowiadają głóśniki Hi-Fi Quad DAC od Bang&Olufsen.

Aparaty fotograficzne

Główny aparat fotograficzny jest podwójny. 16 – megapikselowy obiektyw posiada przesłonęf/1.6 oraz optyczną stabilizację obrazu. Drugi obiektyw (13 – megapikselowy) otrzymał przesłonę f/1.9. Z przodu umieszczono 5 – megapikselową kamerę.

Bateria i system operacyjny

Bateria ma pojemność równą 3300 mAh, podobnie jak G6. Model V30 otrzymał wsparcie w postaci funkcji szybkiego ładowania Qualcomm Quick Charge 3.0. Umożliwia to doładowanie baterii do poziomu 50% w ciągu 30 minut. Model działa pod kontrolą systemu operacyjnego Android 7.1 Nougat z nakładką producenta UX 6.0.

Podsumowując powyższe rozważania o następcy LG V20 można stwierdzić, że podniesienie poziomu względem poprzednika jest wyraźnie widoczne. Po obniżce cen w tym roku LG V30 może być bardzo konkurencyjnym urządzeniem na rynku europejskim. Ciekawe tylko, czy nie przyćmi go blask modelu, który zostanie zaprezentowany podczas nadchodzących targów MWC.