News,  Porównanie

Laptopy do biura i użytku domowego do 5000 zł – oto nasi faworyci

Nie jest trudno znaleźć odpowiedni laptop do biura i użytku domowego w cenie do 5000 zł. Obecnie istnieje bardzo duża różnorodność modeli, które w tej cenie mogą (i powinny) mieć wiele do zaoferowania.

Dobry laptop do biura i użytku domowego powinien być lekki i wytrzymały – w końcu będzie często transportowany z domu do pracy, albo w podróży służbowej i tak dalej. Laptopy do biura i użytku domowego powinny posiadać także odpowiedniej jakości ekran – niemniej nie wszystkie oferują Ultra HD i dużą matrycę, co w przypadku laptopa służącego do oglądania zdjęć i filmów ma duże znaczenie.

  1. Asus VivoBook Pro 15

Asus VivoBook Pro 15 jest laptopem o smukłej, lekkiej konstrukcji i wysokiej wydajności. Pod obudową znajduje się procesor Intel Core i7 ósmej generacji. Urządzenie został wyposażony w wyświetlacz obsługujący wysoką rozdzielczość oraz w kartę graficzną NVIDIA GeForce® GTX. System audio został opracowany wspólnie z Harman Kardon. Głośniki wykorzystują technologię Smart Amplifier dbającą o czystość dźwięku. Model posiada obudowę wykonaną z aluminium o wysokiej wytrzymałości. VivoBook Pro 15 jest najlżejszym i najbardziej smukłym modelem z serii VivoBook. Komputer jest bardzo wydajny, a zastosowana karta graficzna i ekran pozwalają na oglądanie filmów i obrazów w rozdzielczości 4K UHD. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie podwójnych wiatraków zapewniających odpowiednie chłodzenie i cichą pracę. Procesor jest wspierany w 8 GB RAM. Model posiada dysk SSD o pojemności 512 GB oraz pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10 Home. Asus VivoBook Pro 15 jest dostępny w cenie od około 4500 zł, w zależności od sklepu.

  1. Dell Inspiron G3

Dell Inspiron G3 jest laptopem wyposażonym w proceso Intel Core i7-8750H (ósmej generacji), z 8 GB pamięci RAM. O wysoką jakość obrazu dba karta graficzna nVidia GeForce GTX 1050 Ti. Model posiada dysk SSD o pojemności 256 GB. Dell Inspiron G3 pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10 Home. Ekran o przekątnej 15,6 cala prezentuje obraz w jakości Full HD, pokryty powłoką przeciwodblaskową. Obudowa została wykonana z tworzywa sztucznego. Bateria litowo – jonowa posiada pojemność 56 Wh. Ceny tego modelu rozpoczynają się od ok. 4600 zł.

  1. Lenovo ThinkPad T580

Lenovo ThinkPad T580 jest wydajnym, lekkim urządzeniem, którego obudowa spełnia normy odporności MIL-STD-810G. Model został wyposażony w 14 – calowy ekran IPS oraz wydajny procesor Core i5 ósmej generacji. Całość pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10 Pro. Dysk twardy posiada dużą pojemność – 256 GB. Pamięć RAM wynosi 8 GB. O odpowiednią jakość obrazu dba karta graficzna Intel UHD 620. To doskonały wybór do biura – ceny tego modelu startują od ok. 3500 zł.

  1. Dell Vostro 5370

Dell Vostro 5370 oznaczony S122VN5370BTSPL-1805 jest dostępny w cenie od około 3800 zł. Model jest wyposażony w procesor Core i5, 8 GB pamięci RAM oraz matową matrycę Full HD o przekątnej 13 cali. Urządzenie jest lekkie – waży jedynie 1,4 kg. Jego obudowa została wykonana z aluminium. Całość pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10 Pro. W omawianej kategorii cenowej jest dostępny również laptop Dell Vostro 5471 wyposażony w 14 – calowy ekran IPS, wydajne,

energooszczędne podzespoły oraz dysk SSD 128 GB i HDD o pojemności 1000 GB. Ten model jest nieco cięższy od wyżej wskazanego, ale równie smukły – waży 1,7 kg.

  1. Fujitsu LifeBook U728

Fujitsu LifeBook U728 jest urządzeniem o lekkiej konstrukcji, wyposażonym w 12 – calowy ekran. Pod obudową znajduje się procesor Core i5-8250U oraz dysk SSD 256 GB. Specyfikacja techniczna obejmuje kartę graficzną Intel UHD 620. Fujitsu LifeBook U728 pozwala na korzystanie z łączności LTE. Model został też wyposażony w matowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości Full HD. Obudowa została wykonana z aluminium. Model nie zostały wyposażony w port HDMI. Fujitsu LifeBook U728 jest dostępny w cenie 5000 zł.

  1. Apple MacBook Air 13

Apple MacBook Air 13, nazywany też Ultrabookiem, jest urządzeniem wyposażonym w ekran o przekątnej 13,3 cala, o rozdzielczości 1440 x 900. Laptop posiada błyszczącą matrycę i kartę graficzną Intel HD Graphics 6000. Całość pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego macOS Sierra. Pod obudową znajduje się procesor Intel Core i5 535OU 1,8 wspierany przez 8 GB RAM. Dysk SSD posiada pojemność 128 GB. Ceny tego modelu startują od ok. 3800 zł.

Podsumowanie

Do podstawowych cech laptopów, które zostały wyżej opisane, należą lekka, ale wzmocniona konstrukcja. Większość urządzeń posiada obudowę z aluminium odpornego na uszkodzenia. Na tej półce cenowej obligatoryjnym wymogiem, który musi spełniać laptop biznesowy lub do użytku domowego jest też wysoko wydajny procesor wspierany przez odpowiednią ilość GB RAM-u oraz odpowiednio duży dysk na pliki użytkownika. Ekran nie musi być duży, ale powinien zapewniać wystarczającą przestrzeń roboczą oraz wysoką jakość obrazu. W tej kategorii cenowej można znaleźć także laptopy do gier, ale one rządzą się własnymi zasadami. Wśród biurowych modeli dominuje smukły, nowoczesny design.