Który lepszy – Sony Xperia Z1 czy Nokia Lumia 1020?


Porównanie

Porównanie w przypadku tych dwóch modeli, zawęża się bardziej do wąskiej specyfikacji. A mianowicie najlepiej jest porównać te telefony w kontekście możliwości fotograficznych jakie posiadają. Dzięki temu, można będzie zobaczyć, który z nich jest lepszy i który zasługuje na zbieranie laurów i odniesienie prawdziwego sprzedażowego sukcesu.4

Warto najpierw przyjrzeć się aparatowi jaki posiada Nokia Lumia 1020. Wyposażona jest ona w 41-Mpix aparat, który posiada w rzeczywistości 38 Mpix aktywnych. Aparat posiada rozmiar około 2,3 cala. Dzięki temu, że obiekty znajdujący się w aparacie posiada stabilizację optyczną, możliwe jest wykonywanie wyraźnych zdjęć, przy nawet bardzo dużym zbliżeniu. Ponadto, obiektyw cechuje się jasnością f/2.2.

Można powiedzieć, że Nokia Lumia 1020 zdeklasowała swojego przeciwnika pod względem megapikseli. Sony Xperia Z1 posiada ich „zaledwie” 20. Dlatego też, w przypadku takiego porównania wypada raczej blado. Nie zachwyca również sensor o rozmiarze 1/2.3 cala, który charakterystyczny jest dla tanich kompatów. Minimalnie gorszy jest również obiektyw, którego jakość wynosi f/2.0. Osobom lubiącym wygodę, nie spodoba się, że Sony Xperia Z1 nie posiada stabilizacji optycznej. Na pewno trudniej będzie dzięki temu zrobić dobre, wyraźne zdjęcie3

Pora teraz porównać specyfikację techniczną obu telefonów. Zacznijmy od Lumia 1020. Telefon wyposażony jest w wyświetlacz 4,5 cala. Zastosowana w nim została technologia AMOLED oraz ClearBlack. Oczywiście telefon jest dotykowy. Sony Xperia Z1, ma nieco większy od konkurenta, bo 5-calowy ekran z wyświetlaczem Full HD o wysokiej rozdzielczości TRILUMINOS™. Ponadto, ekran został wzbogacony o mechanizm przetwarzania obrazu X-Reality™. Zarówno Lumia 1020 jak i Sony Xperia Z1 posiadają taką samą ilość kolorów na wyświetlaczu głównym, a jest to 16 mln. Dodatkowo, Sony posiada ekran, który odporny jest na zarysowania, przez co jest nieco bardziej wytrzymały.

Telefony różnią się znacznie pod względem systemu operacyjnego. Sony Xperia Z1 działa pod kontrolą Androida 4.2 Jelly Bean, który uważany jest za jednen z najlepszym. Natomiast Lumia 1020 korzysta z systemu operacyjnego MS Windows Phone 8. Smartfony spotykają się w jednym miejscu jeśli chodzi o procesory. Zarówno jeden jak i drugi wyposażony jest w procesor Qualcomm. Procesory różnią się od siebie minimalnie. W Nokia Lumia 1020 posiada on 1,7 GHz, natomiast w Xperia Z1 ta wartość wynosi 2,2 GHz.

Jak widać z tego porównania, smartfony na polu specyfikacji technicznej nie różnią się praktycznie od siebie niczym. Występują jedynie pewne niuanse, jednak na tej podstawie nie jest się w stanie stwierdzić, który wysuwa się w walce na prowadzenie. Dopiero, gdy zwróci się uwagę na dane dotyczące aparatu fotograficznego, jaki został w nich umieszczony, można powiedzieć, że Nokia Lumia 1020 deklasuje Sony Xperia Z1 pod względem ilości posiadanych pikseli. Dwukrotna przewaga jest niepodważalna. A w dodatku Xperia Z1 nie posiada stabilizacji optycznej, co w dzisiejszych czasach jest prawdziwym grzechem.