Konferencja Apple 2019: iPhone 11, 11 Pro i 11 Pro Max


News

W siedzibie głównej Apple w dniu 10 września 2019 r. odbyła się konferencja, podczas której jeden z liderów rynku mobilnych urządzeń zaprezentował nowości. Oprócz serii nowych iPhone’ów zostały zaprezentowane kolejne odsłony tabletu iPad i zegarka Apple Watch.

Podstawowym modelem jest iPhone 11 posiadający ekran o przekątnej 6,1 cala. Smartfon iPhone 11 Pro posiada ekran o przekątnej 5,8 cala. Największy z trójki zaprezentowanych modeli jest natomiast iPhone 11 Pro Max o przekątnej 6,5 cala. Wyświetlacz w iPhone Pro i 11 Pro Max to Super Retina XDR i jest nieco ulepszonym panelem OLED.

Ulepszone aparaty i Face ID

Nową, a zarazem wspólną cechą wszystkich modeli są dodatkowe obiektywy umieszczone na tylnym panelu. W podstawowej wersji iPhone’a zastosowano dwie soczewki, zamiast jednej (szerokokątny 12 MP i ultraszerokokątny 12 MP). W modelach z „Pro” w nazwie znajduje się dodatkowy teleobiektyw 12 MP, który umożliwia wykonanie dwukrotnego zoom-u optycznego. Z przodu wszystkich modeli znajduje się kamera TrueDepth 12 MP. Umożliwia ona nagrywanie filmów w zwolnionym tempie wynoszącym 120 klatek/s.

Apple poprawił wykonywanie zdjęć w trybie nocnym uruchamiającym się automatycznie w razie zbyt niskiego natężenia światła. Za pomocą aparatów można zamiast zdjęcia nakręcić krótki film używając funkcji Quick Take. Ciekawym rozwiązaniem jest także kręcenie filmów jednocześnie z obiektywu przedniego i tylnych.

Wart uwagi jest system uczenia maszynowego Deep Fusion. Mechanizm jego działania polega na wykonywaniu 9 różnych zdjęć o różnej ekspozycji, przed wciśnięciem przycisku. Po jego wciśnięciu próbki są łączone w jedną fotografię. Funkcja Audio Zoom ułatwia nagrywanie dźwięku.

System autoryzacji biometrycznej Face ID pozwala na odblokowanie telefonu obrazem twarzy. Zmodyfikowano go w ten sposób, aby rozpoznawał właściciela urządzenia pod różnymi kątami.

Bardziej wydajny procesor, lepsza bateria i mocniejsza obudowa

Pod obudową każdego z nowych modeli znajduje się procesor A13 Bionic, który w porównaniu z poprzednikiem (A12) pracuje 20% szybciej. Według zapewnień Apple procesor ma być nie tylko bardziej wydajny od konkurentów, ale również zdecydowanie bardziej oszczędny. Bez względu na to, każdy z nowych modeli otrzymał baterię o większej pojemności.

Bateria iPhone’a 11 będzie pracowała o ok. 1 godzinę dłużej niż akumulator iPhone XR. Różnica w długości pracy baterii między wersją Pro Max a iPhonem XS Max wynosi 5 godzin, zaś w przypadku Pro i iPhone X różnica jest równa 4 godzinom. Baterie w nowych iPhone’ach będą ładowane za pomocą ładowarek 18W. Obudowa iPhone’ów jest bardziej odporna na uszkodzenia spowodowane upadkiem lub zanurzeniem w wodzie (do 30 minut do głębokości 4 m).

Ceny iPhone’a 11 startują od 3599 zł. Za model iPhone Pro trzeba zapłacić od 5199 zł, a za iPhone Pro Mac – od 5699 zł. Zamówienia można składać od 13 września. Ich realizacja rozpocznie się 20 września 2019 r.