Gry

Kingdom Come: Deliverance

Już 13 lutego doczekamy się premiery gry Kingdom Come: Deliverance na PC, PS4 i XONE. Akcja gry została osadzona w czasach wojen husyckich, które toczyły się w środkowej części Europy w I połowe XV wieku.

Gra powstała w czeskim studiu Warhorse, pod okiem współtwórców serii Mafia. Miłośnikom gier o historycznej scenerii zapewne spodoab się to, że autorzy wiernie odzwierciedlili fakty znane ze źródeł historycznych. Zaletą Kingdom Come:Deliverance jest również to, że twórcy gry zastosowali bardzo rozbudowany model walki, jak przystało na gatunek RPG akcji. Pierwotnie planowano wydanie jednej, rozbudowanej gry. Niemniej w 2013 r. zdecydowano się rozbić ją na trzy mniejsze epizody.

Fabuła

Gracz wciela się w kowala, który z powodu wojny stracił cały dobytek. Chcąc wypełnić ostatnią wolę ojca, angażuje się w działalność konspiracyjną. Bierze udział w spisku zorganizowanym w celu ocalenia króla i zapobieżenia wojnie. Bohater o imieniu Henry zostaje wplątany w polityczną sieć. Akcję przeplatają intrygi, które utrudniają osiągnięcie podstawowego celu – uratowanie króla. Fabuła jest dzięki temu wielowątkowa, a oprócz zadania głównego pojawiają się poboczne zadania, które urozmaicają rozgrywkę.

Świat przedstawiony

Świat przedstawiony jest bardzo rozległy, a gracz wchodząc w interakcje z jego elementami może rozwijać wybrane umiejętności. Akcja rzpoczyna się w 1403 r., na kilkanaście lat przed wojnami husyckimi, które toczyły się na terenie ówczesnych Czech, Niemiec i Polski. Czas akcji został rozłożony na kilka lat. Elementy świata przedstawionego są bardzo realistyczne. Na przykład, budowle odzwierciedlają ówczesny styl, który podlegał różnym wpływom. Dlatego też przemierzając świat gry bardziej uważny gracz dostrzeże kilka architektornicznych stylów. Na uwagę zasługują również bardzo rozbudowany system ekwipunku oraz sposób przedstawienia codziennych obyczajów mieszkańców średniowiecznych miast i wsi, pod którymi kryją się zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji.