Karty nano – SIM w iPhone 5


News

Już dziś na polskim rynku zadebiutuje iPhone5, nowy smartfon od razu trafi do ofert naszych operatorów. Jednak bez specjalnej karty sim, jaką jest nano nie skorzystamy z iPhone’a 5. Od tygodni wiadomo już, że operator Orange oraz Play mają w planach specjalną ofertę ze smartfonem iPhona. Specjalną ofertą przygotował również T-mobile.
Nowy smartfon obsługiwany jest przez nowy standard karty SIM. Karta nano -sim wyróżnia się przede wszystkim mniejszą wielkością .

Karta mierzy zaledwie 9x12mm, co oznacza, że jest aż cztery razy mniejsza od zwykłych kart mniSIM. iPhone 5 używał będzie tylko kart nano SIM , nie będzie można zastosować w nim kart uniwersalnych tak jak miniSIM i microSIM.
Nad standardem karty nano SIM pracowało zarówno Apple, Nokia i RIM, wszystkie trzy firmy nie mogły dojść do porozumienia odnośnie sposobu instalowania kart w urządzeniach, w dużej mierze spowodowane było to różnicami odnośnie technologii. Pojedynek pomiędzy Apple a Nokią o to, kto przepchnie swój standard przez Europejski Instytut Standardów Telekomunikacyjnych, wygrał Apple, czego skutkiem są nowe nano-SIM.

Już dziś wiadomo, że operatorzy nie będą mieli żadnych problemów związanych z dostępnością kart tak jak to było w przypadku kart microSIM przy wejściu na rynek iPhona 4. Operatorzy zapewnili, że wraz z wejściem nowego smartfona na polski rynek, wprowadzone zostaną również karty nano-sim. Ponadto Ci, którzy postanowią kupić iPhona w wolnej sprzedaży, również nie powinni mieć problemu z dostępem karty. Operatorzy wymienią im stare karty na nowe nano-sim.
Nieco inaczej sytuacja ma się w sieci Plus, który jak dotąd nic nie wspomniał o wprowadzeniu nowych kart i pojawianiu się nowego iPhona w ofercie.