Jasno, jaśniej, najjaśniej – świecące ekrany smartfonów
Producenci mobilnych urządzeń prześcigają się pod względem poprawy jakości wyświetlanej grafiki. Z upływem czasu na rynku pojawiają się smartfony o coraz lepszej rozdzielczości.
Rozdzielczość 2560 x 1440 stopniowo staje się standaardem. Jasność wyświetlacza Galaxy S5 jest jednym z jego atutów podkreślanych w kampanii marketingowej i skłaniających konsumentów do zakupu. Z drugiej strony, słaba jasność wyświetlacza LG G3 jest barierą uniemożliwiającą mu dostanie się na piedestał wśród mobilnych urządzeń.
Obecnie na rynku są dostępne smartfony posiadające ekran LCD lub AMOLED. Są to dwie różne technologie wyświetlacza. Mechanizm działania technologii LCD polega na tym, że światło diody przechodzi przez ciekłe kryształy, co nadaje im szereg różnych kolorów. Ilosć światła docierająca do użytkownika jest zależna od wielkości i ilości pikseli. Technologia AMOLED jest chronologicznie nowsza i dotyczy obecnie tylko nielicznych i najlepszych smartfonów. AMOLED nie potrzebuje osobnego podświetlenia. Cząsteczki świała są produkowane bezpośrednoi przez subpiksele.
W świecie eletroniki im jaśniejszy ekran tym lepiej. Przynajmniej na to wskazują tendencje na rynku. Niemniej regularne korzystanie z urządzeń z podświetlanymi ekranami (np. smartfonów, tabletów) może doprowadzić do bezsenności. Dwie godziny spędzone z urządzeniem tego typu może doprowadzić do zmiany stężenia melatoniny w tak dużymm stopniu, że zapadnięcie w spokojny sen nie będzie możliwe. Najjaśniejsze ekrany mogą zatem obniżyć jakość nocnego życia i zaburzyć dobowy rytm organizmu.