
Zawsze idealna ostrość obrazu: nowy korpus α77 II z rekordowym, 79-polowym systemem AF
Fotografowanie ptaków podrywających się do lotu albo niespodziewanych, szybkich akcji w sporcie stanowiło niegdyś prawdziwe wyzwanie. Dziś nowy aparat α77 II błyskawicznie nastawia ostrość na ruchome obiekty i utrwala je na ostrych obrazach.
Przeznaczony dla zaawansowanych fotoamatorów model α77 II jest następcą popularnych i cenionych aparatów α77 oraz α700. Konstruktorzy tego wytrzymałego, odpornego na warunki pogodowe korpusu wprowadzili w nim szereg udoskonaleń.
W porównaniu z modelem α77 poprawiła się jakość obrazu — między innymi dzięki o 20% większej czułości, która ułatwia rejestrację szczegółowych, nieskazitelnych obrazów przy słabym oświetleniu. Na podkreślenie zasługuje także większa wydajność podczas zdjęć seryjnych oraz rozwiązania pomagające w nagrywaniu filmów o profesjonalnej jakości.
Prawdziwie przełomowym rozwiązaniem w korpusie α77 II jest jednak zaawansowany system AF oparty na detekcji fazy. Przewyższa on systemy automatyki ostrości wielu profesjonalnych aparatów, a w porównaniu z modelem α77 zapewnia pokrycie czujnikami dwukrotnie większego fragmentu kadru.
Całkowitą nowością w aparacie α77 II jest 79-polowy system AF z 15 polami krzyżowymi w najczęściej wykorzystywanej, środkowej części czujnika. Skutecznie zwiększa on dokładność nastawiania ostrości — między innymi na obiekty z poziomymi paskami, które dla wielu systemów AF stanowią przeszkodę nie do pokonania.
Poziome, centralnie umieszczone pole F2,8 gwarantuje maksymalną dokładność nastawiania ostrości przy fotografowaniu obiektywami o dużej jasności, do F2,8 włącznie. Automatyka ostrości doskonale sprawuje się także przy słabym oświetleniu — nawet przy -2 EV (ISO100), a więc w warunkach, w których rozpoznawanie szczegółów staje się trudne dla oka ludzkiego.
Za analizę obszernego zestawu danych pomiarowych z 79 pól ostrości odpowiada nowy algorytm AF, zoptymalizowany podczas intensywnych testów praktycznych. Poza danymi z czujnika AF wykorzystuje on również informacje o położeniu fotografowanych obiektów i na tej podstawie przewiduje ich ruchy. Dokładność nastawiania ostrości można zwiększyć, włączając funkcję śledzenia ostrości (Lock-on AF), która identyfikuje obiekty na podstawie ich koloru i położenia w kadrze.
Podczas komponowania ujęcia w wizjerze lub w trybie podglądu na żywo na ekranie LCD unikatowa technologia przepuszczalnego lustra umożliwia utrzymywanie idealnej ostrości zarówno przy fotografowaniu, jak i nagrywaniu filmów. Nowy, zaawansowany system jest mniej wrażliwy na pojawienie się w kadrze przypadkowych obiektów, na przykład balonu unoszącego się nad boiskiem. Jego działania nie zakłóca też słabe oświetlenie: ostre ujęcia ruchomych obiektów uzyskuje się nawet w księżycową noc.
Dla pełnego wykorzystania potencjału nowego, 79-polowego systemu AF aparat został wyposażony w szereg zaawansowanych rozwiązań. Jednym z nich jest rozszerzany tryb punktowy z wyborem czujnika (Expanded Flexible Spot). Ułatwia on utrzymanie ostrości nawet w razie jej utraty przez aktualnie wybrane pole AF: w takim przypadku następuje bowiem automatyczne uaktywnienie ośmiu sąsiednich pól AF. W połączeniu z trybem ciągłym AF-C pozwala to na radykalne usprawnienie nastawiania ostrości na ruchome obiekty.

