Huawei Mate 30 i 30 Pro – co wiemy o zapowiadanych nowościach marki Huawei?


News

Chiński producent urządzeń mobilnych zapowiedział, że jeszcze w tym roku na rynek wejdą dwa nowe urządzenia sygnowane jego marką – Huawei Mate 30 i jego „ulepszona” wersja Huawei Mate 30 Pro. Niemniej specyfikacje techniczne obu urządzeń są nadal owiane tajemnicą.

W sieci krążą jedynie fragmentaryczne informacje na ich temat. Huawei nie zaprzeczył dotąd, że na rynku nie pojawi się także trzeci wariant nowego modelu – Huawei Mate 30 Lite, dostępny w niższej cenie niż standardowy model.

Pod obudową modeli znajdzie się najprawdopodobniej procesor kirin 985 lub Kirin 990, który w zależności od wariantu będzie wspierany przez 4 GB lub 6 GB pamięci RAM. Mocną stroną obu modeli będzie także potrójny aparat główny z obiektywem 40 MP.

Huawei Mate 30 Pro prawdopodobnie otrzyma poczwórny aparat główny. Model będzie charakteryzował się wyświetlaczem AMOLED o przekątnej 6,71 cala oraz rozdzielczością Full HD+, zamiast rozdzielczością QHD+.

Czytnik linii papilarnych zostanie umieszczony na przednim panelu. Huawei Mate 30 Pro otrzyma baterię o pojemności 4200 mAh. Natomiast pod obudową Huawei Mate 30 znajdzie się bateria o pojemności 4000 mAh. W obu przypadkach akumulatory otrzymają wsparcie w postaci szybkiego ładowania.

Tajemnicą nadal jest oprogramowanie – nie ma pewności czy modele będą pracowały pod kontrolą systemu operacyjnego Android, czy może Huawei, w obliczu konfliktu z USA, zdecyduje się na zastosowanie własnego oprogramowania – Harmony OS.

Podczas konferencji w dniu 9 sierpnia 2019 r. Huawei ogłosił, że system operacyjny Harmony OS jest gotowy do zastąpienia Androida. Faktyczne zastąpienie Androida nowym, autorskim oprogramowaniem chińskiego producenta będzie jednak zależne od tego, jaką decyzję ostatecznie podejmie Departament Handlu USA. Harmony OS jest planem B.

Chiński producent pracował nad stworzeniem powyższego oprogramowania przez ostatnie 2 lata. Pierwszym urządzeniem pracującym pod kontrolą tego oprogramowania typu open source są Honor Vision i Honor Vision Pro – smart TV, którego premiera odbyła się 10 sierpnia.

Ostatnie informacje opublikowane w Internecie wskazują na to, że planowana premiera urządzeń przypadnie na 19 września.