Huawei Mate 20 i Mate 20 Pro – technologie sztucznej inteligencji weszły na wyższy poziom


News

Huawei postanowił postawić na rozwój technologii sztucznej inteligencji, a owocem tych starań jest Huawi Mate 20 Pro i w trochę mniejszym stopniu – Huawei Mate 20. Oba smartfony zostały zaprezentowane 16 października.

Huawei Mate Pro jest smartfonem, którego można odblokować czytnikiem linii papilarnych, albo za pomocą twarzy. Telefon skanuje przedmioty, a pozyskany obraz może przekształcić w emoji. Inną ciekawą funkcją jest skanowanie żywności w celu podania wartości odżywczej. Huawei Mate Pro 20 czerpie energię z baterii o pojemności 4200 mAh z funkcją szybkiego ładowania i ładowania bezprzewodowego, a dodatkowo także zwrotnego ładowania bezprzewodowego. Ostatnie z wymienionych polega na tym, że smartfon może być ładowany innym telefonem, który zostanie do niego przyłożony – takiego rozwiązania globalny rynek nie znał do tej pory.

Smartfon z ekranem AMOLED o przekątnej 6,39 cala działa pod kontrolą systemu operacyjnego Android 9.0 Pie z nakładką EMUI 9.0. Sercem urządzenia został procesor HiSilicon Kirin 980 z zegarem 2,60 GHz wspierany w zależności od wersji – 6 GB lub 8 GB RAM-u. Do dyspozycji użytkownika pozostawiono 128 GB lub 256 GB pamięci wewnętrznej (zależnie od wersji). Główny aparat składa się z trzech obiektywów – 40 MP, 20 MP i 8 MP. Przednia kamera jest pojedyncza (24 MP).

Huawei Mate 20 posiada ekran IPS o przekątnej 6,53 cala i charakteryzuje się rozdzielczością 1080 x 2244 pikseli. Model czerpie energię z baterii o pojemności 4000 mAh z funkcją szybkiego ładowania SuperCharge. Do dyspozycji użytkownika pozostawiono 128 GB pamięci wewnętrznej. Procesor HiSilicon Kirin 980 otrzymał wsparcie w postaci 4 GB/6 GB pamięci RAM. Całość pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android 9.0 Pie z nakładką EMUI 9.0. Huawei Mate 20 podobnie jak wyżej opisany model, dysponuje przednią kamerą z matrycą 24 MP. Niemnej główny, potrójny aparat fotograficzny ma nieco słabsze parametry (12 MP, 16 MP, 8 MP).

Zarówno Huawei Mate 20, jak i Huawei Mate 20 Pro mogą stanowić silną konkurencję dla najnowszych modeli marki Apple. Zwłaszcza, że już po premierze otrzymały pochlebne opinie w zakresie systemu operacyjnego i technologii sztucznej inteligencji.