
Folia ochronna czy szkło hartowane na ekran smartfona?
Technologia stale pędzi do przodu, a nasze urządzenia stają się większe, bardziej wydajne i budowane są z coraz bardziej wytrzymalszych materiałów. Mimo to jedna rzecz wciąż się nie zmienia: upadek z wysokości, bliskie spotkanie z kluczem czy wystającym guzikiem dżinsów, zwykle zostawiają po sobie mało chwalebne pamiątki w postaci rys i pęknięć na ekranie telefonu. Choć każda z nich niesie ze sobą lepszą lub gorszą historię, to zwykle wolimy ich jednak unikać.
Na rynku dostępnych jest kilka metod ochrony ekranu smartfona. Zdecydowany prym wiodą dwa rodzaje akcesoriów: folie ochronne oraz hartowane szkło. Jaki rodzaj ochrony wybrać? Na co zwracać uwagę? O to kilka porad przydatnych przy wyborze ochrony ekranu.
Tańsza i na krótszy czas – folia ochronna
Wbrew pozorom nie ma jednego rodzaju folii ochronnych. Każda z nich, po za ochroną, oferuje także inne funkcje. Jedne mogą zmatowić ekran, ograniczając liczbę refleksów świetlnych co może okazać się pomocne, kiedy pracujemy z urządzeniem na zewnątrz. Inne wprost przeciwnie, zwiększają odbijanie światła sprawiając, że ekran zaczyna przypominać lśniące lustro, co jest przydane dla osób chcących poprawić wygląd swojego urządzenia. Dostępne są także te nieco grubsze, wytrzymalsze i oferujące najpewniejszą ochronę.
Do zalet folii należy zaliczyć przede wszystkim jej różnorodność, dostępność i przystępną cenę. Najtańsze zaczynają się od kilku złotych, te z wyższej póki rzadko przekraczają 20 złotych.
Z kolei do wad zalicza się problematyczny montaż, niską trwałość kleju oraz możliwą zmianę wrażeń z dotykania ekranu. O ile folie dosyć dobrze chronią przed rysami, nie stanowią żadnego zabezpieczenia w przypadku upadku urządzenia. Po kilku miesiącach użytkowania osłabieniu może ulec trzymający ją na ekranie klej, co spowoduje odchodzenie na brzegach oraz pojawianie się bąbelków powietrza. Choć folie są bardzo cienkie, niektórym użytkownikom nie podoba się zmiana materiału, który czują pod palcem.
Trwalsze i na dłużej – szkło hartowane
Mogłoby się wydawać, że dodatkowa warstwa szkła może znacznie zmieniać wygląd urządzenia i wpływać na komfort użytkowania, ale tak nie jest. Dostępne na rynku szkła są niemal tak cienkie jak folie, a jeśli przywykliśmy do chłodnej, szklanej gładkości pod palcem, nie odczujemy większych zmian.
Największym atutem szkła hartowanego jest dodatkowa ochrona w razie upadku. Warstwa szkła usztywnia ekran i przyjmuje większość siły uderzenia na siebie. Równie dobrze jak folia zabezpieczy ekran także przez kluczami, ostrymi częściami ubrań czy drobinkami pyłu.
Innym plusem jest mniej problematyczny niż przy folii, montaż. Z racji swojej sztywności szkło dużo łatwiej jest nałożyć, a potem zdjąć w razie potrzeby. Mocowane są za pomocą silikonu, który jest bardziej trwalszy niż kleje stosowane przy foliach.
Wady szkła hartowanego występują głównie, gdy kupujemy najtańsze szkła z najniższej półki. Nieodpowiednio dobrane szkło może zmniejszać kąty widzenia ekranu, odwzorowanie kolorów czy pogarszać jego czułość na dotyk.
Niestety, kupno szkła hartowanego dobrej jakości to koszt od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, dla najbardziej wymagających użytkowników.
W zależności od potrzeb
Zarówno folia jak i szkło hartowane dobrze ochronią ekran telefonu. Jeśli nie użytkujemy intensywnie naszego urządzenia lub też potrzebujemy ochrony tylko na pewien czas, dobrym pomysłem będzie folia. Jeśli z kolei zależy nam na bardziej stałej ochronie, jesteśmy osobami aktywnymi i nasz smartfon spotyka się z większą liczbą zagrożeń, najlepiej sprawdzi się szkło.
JZ
Zamierzasz chronić swój telefon? Sprawdź folie na ekran w iThings.pl.
