Gry

Far Cry 5

Piąta odsłona cyklu FPP doczeka się premiery już za kilka dni. Gra została opracowana przez studio Ubisoft, a dokładniej mówiąc przez studio w Montrealu. Jej charakterystyczną cechą wyróżniającą ją na tle pozostałych odsłon jest miejsce akcji – Stany Zjednoczone.

Akcja gry toczy się w Montanie, która znajduje się na granicy z Kanadą. Nowością jest też to, że gracz wciela się w bohatera stworzonego przez sebie. Kmpania fabularna może być prowadzona w trybie single i w towarzystwie drugiego gracza. Świat przedstawiony w grze to fikcyjne hrabstw Hope zlokalizowane w sanie Montana. Bohater ma postać policjanta lub policjantki.

Głównym celem w grze jest zniszczenie fanatycznego kultu religijnego „U Bram Edenu”, na czele którego stoi Joseph Seed. Postępuje okrutnie względem tych, którzy są według niego grzesznikami. Bohater może liczyć na pomoc niektórych postaci, m.in. barmanki, której rodzina została porwana przez Seeda, pilota, który chce chronić swoją rodzinę oraz pastora, który podobnie jak główny bohater walczy z fanatycznym ruchem religijnym.

Akcja w grze jest przedstawiana z perspektywy pierwszej osoby. Zanim rozgrywka rozpocznie się na dobre, gracz tworzy swojego bohatera wybierając płeć i określając wygląd. W miarę wypełniania zadań w grze bohater zdobywa doświadczenie oraz rozwija umiejętności specjalne oraz atrybuty.

W świecie przedstawionym w grze – stosunkowo rozległym – bohater przemierza pastwiska, doliny rzek oraz góry. Głównymi elementami, z którymi może on wchodzić w interakcje są samochody. Można wśród nich znaleźć nie tylko amerykańskie „muscle cars” i ciężarówki, ale także quady i traktory. Bohater ma też do dyspozycji łodzie i samoloty. Stając do walki z członkami nielegalnego ruchu religijnego ma on do wyboru broń palną i białą, w tym pałki, noże, łopaty i widły.

Oprócz głównej misji, fabuła obejmuje także poboczne misje oraz opcjonalne aktywności, choćby naprawę broni lub tworzenie nowych narzędzi. Korzyścią z wykonywania dodatkowych zadań jest też możliwość uzyskania lojalności lokalnej ludności.

Do dyspozycji gracza pozostawiono edytor map „Arcade” umożliwiający modyfikowanie plansz i tworzenie własnych scenariuszy do rozgrywki. Oprawa graficzna i dźwiękowa zostały starannie wykonane. Świat przedstawiony przykuwa uwagę szczegółowością detali i realistycznym odwzorowaniem elementów krajobrazu.

Gra jest przeznaczona dla osób w wieku powyżej 18 lat.