Drony – szansa na jeszcze wygodniejszą codzienność


News

Niepozorny wygląd zabawek z chłopięcego pokoju. W porównaniu do swoich możliwości drony swoją budową zdecydowanie nie tworzą respektu. Ich działanie przypomina rolę, którą przejmują na siebie zwiadowcy lub szpiedzy.sky-908261_640

Przegląd i patrolowanie obszarów zajmowanych przez wroga, lokalizacja pozycji nieprzyjaciół, przesył pakietu danych. Na terenie Polski bezzałogowe drony znajdują się na wyposażeniu armii, jednak coraz częściej ich operatorami stają się cywile. Wszystko dzięki wszechstronni dronów, które mogą być wykorzystywane do zupełnie pokojowych celów.
Drony przejmują etaty dostawców pizzy
Wyobraźmy sobie sytuację, w której właśnie znajdujemy się podczas wędrówki po szlaku biegnącym nad rzeką. Okolica zupełnie nie nadaje się dla samochodów z powodu braku odpowiednich tras. Dochodzimy do wniosku, że przydałoby się odpocząć i przy okazji zjeść porządny posiłek. W głowie krążą nam myśli wokół schłodzonej coli i duży kawałek pizzy z wieloma składnikami. Na szczęście mamy zasięg, więc szybko wstukujemy w telefonie do internetowej wyszukiwarki odpowiednio hasło.
Po odnalezieniu interesującej nas pizzerii i wybraniu ulubionej pizzy łączymy się z systemem restauracyjnym, gdzie pojawia się komunikat o wyrażenie zgody na lokalizację. Wraz z zatwierdzeniem dostajemy możliwość wykonania przelewu, po czym pozostaje oczekiwanie na dostawę, która dociera w ciągu pół godziny. Dostarczycielem okazuje się firmowy dron.
Drony przejmują etaty kurierów
Wydawałoby się, że chodzi o opis fabuły jednego z filmów science fiction. Okazuje się, że niezupełnie. Sytuacja miała miejsce w Wielkiej Brytanii podczas testów, które przeprowadzała tamtejsza sieć popularnych restauracji z kuchnią włoską. Pudełka z pizzą dostarczano tam poprzez specjalistyczne drony. Po inne przykłady podobnych rozwiązań należy przenieść się na Daleki Wschód. W chińskim Szanghaju jedna z cukierni zdecydowała się na dostawy swoich wypieków niewielkimi samolotami bezzałogowymi.
W trakcie próbnych lotów okazało się, że warunki gęstej i ciasnej przestrzeni miejskiej nie stanowią żadnej przeszkody. Scenariusze, w których oczekująca osoba dostaje swoją przesyłką poprzez odbiór z niewielkich obiektów latających rozważane są od dłuższego czasu. Nie chodzi wyłącznie o włoską potrawę narodową czy słodkie przekąski. Drony mogą okazać się kluczowe dla szybkiej dostawy związanej z lekami czy innymi środkami koniecznymi dla osób, których życie będzie zagrożone.
Drony mogą uratować życie człowieka
Obiekty latające o niewielkich rozmiarach mają już za sobą kilka udanych akcji poszukiwawczych. Jedna z nich związana była z zaginięciem dziesięciolatki w pobliżu Augustowa w województwie podlaskim. Dzięki znacznie większemu obszarowi widocznemu z wysokości udało się odnaleźć zagubione dziecko.
Drony regularnie znajdują się nad obszarami zagrożonymi powodzią i wylewami rzek. Kontrola wałów pozwala zawczasu reagować na wszelkie ich zniszczenia, co umożliwia wczesną reakcję okolicznej ludności. Dane, które uzyskiwane są dzięki takim lotom kontrolnym analizują hydrolodzy i kartografowie. Pozwala to na szczegółowe tworzenie map terenów zalewowych wraz z systemem hydrologicznych prognoz.
konsultacja: RCPlus.net.pl


Dodaj komentarz