Czy można zrobić kartonową obudowę dla komputera?


News

To, że kupując nowy komputer znajduje się on w kartonowym pudełku to wie każdy, ale o tym, iż ASUS postanowił stworzyć tekturową obudowę do swojego komputera – wiedzą już tylko nieliczni.kartonowe-opakowanie-na-komputer-asus

Kartonowe pudełka
Większość sprzętów elektrycznych i elektronicznych podczas zakupu znajduje się w kartonowych opakowaniach. Tektura jest lekka, a równocześnie wytrzymała, dzięki czemu chroni kupowany produkt przed mechanicznymi uszkodzeniami, jakie mogą nastąpić m.in. podczas transportu. Bardzo często pudła kartonowe są dodatkowo zabezpieczane powłoką lakierowaną, która ochrania towar przed wilgocią. Choć papier wydaje się być bardzo delikatnym tworzywem, w przypadku opakowań tekturowych sprawdza się doskonale.

Obudowa z tektury
Skoro kartonowe pudełka tak dobrze sprawdzają się jako opakowania dla delikatnych sprzętów elektronicznych, może warto byłoby pójść krok dalej i stworzyć kartonową obudowę do komputerów? Na taki właśnie pomysł wpadli konstruktorzy i projektanci sprzętu komputerowego firmy ASUS. W 2011 roku na targach w Hanowerze została zaprezentowana pierwsza obudowa komputera w pełni wykonana z tektury. Miała być ona czymś w rodzaju próbnej obudowy, która sprawdzałaby się w przypadku, gdy osoba składająca swój komputer nie miałaby odpowiedniej obudowy dla swojego komputera. Taka tekturowa obudowa posiadała wszystkie najważniejsze wyjścia i miejsca na kable czy wtyczki. Jej zadaniem było zapewnienie ochrony przez kilka- kilkanaście miesięcy komputerom, które czekają na obudowę docelową.

Kilka przydatnych faktów
Założenie jakie przyświecało konstruktorom tekturowej obudowy do komputerów było ciekawe i całkiem słuszne. Dla tych, którzy mieli obawy, że obudowa zniszczy się podczas użytkowania wyraźną zachętą była roczna gwarancja na ten produkt – jak podaje portal IT World: „Asus motherboard box doubles as a PC case”. Niestety zaprezentowany na Targach projekt nigdy nie został wprowadzony do masowej produkcji. Z jednej strony szkoda – bo to ciekawe rozwiązanie dla miłośników tworzenia własnych komputerów, z drugiej – dobrze, że tak się stało, bo nie wiadomo czy przy rozgrzanym komputerze tekturowa obudowa nie zaczęłaby płonąć.

Niezależnie jednak od tego, co myślimy o zastosowaniu tektury w nowoczesnym przemyśle, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie jej tam coraz więcej. Jest to materiał stosunkowo trwały, odporny, a przy tym lekki. Dodatkową zaletą jest jego biodegradowalność, co w dzisiejszych czasach, kiedy świat zaczyna tonąć w śmieciach jest wyjątkową zaletą.