Apple iPhone 5 oficjalnie zaprezentowany


News

Koncern Apple zaprezentował wczoraj długo oczekiwanego iPhone’a 5. Wiele plotek dotyczących sprzętu potwierdziło się w chwili oficjalnego przedstawienia modelu. Jaki tak właściwie jest najnowszy iPhone?

Jeszcze przed prezentacją nowego sprzętu Tim Cook poinformował o wynikach sprzedaży nowych MacBooków z ekranem Retina oraz ostatniej generacji iPadów. Według zapewnień szefa Apple – MacBook z Retiną jest najpopularniejszym komputerem przenośnym w Stanach Zjednoczonych. Sprzedaż nowych iPadów osiągnęła już 17 milionów sprzedanych egzemplarzy. iPad ma już 68% udział w rynku tabletów, a właściciele tabletów Apple’a odpowiadają za 91% sieciowego ruchu tabletowego.

Wróćmy jednak do gwiazdy dzisiejszego wieczoru, czyli iPhone’a nowej generacji. Nie jest zaskoczeniem to, że nowy smartfon został wyposażony w większy ekran o przekątnej 4 cali. Wyświetlacz pracuje w rozdzielczości 1136 x 640 pikseli i w proporcji obrazu 16:9. Apple zapewnia, że możliwe jest ułożenie pięciu ikon w jednym rzędzie.

Phil Schiller zapewniał dziś, że nowy iPhone jest „najładniejszym produktem jaki zbudował koncern Apple”. Obudowa komórki wykonana jest w całości ze szkła i aluminium. Smartfon nowej generacji jest o 18% cieńszy od iPhone’a 4S i jak zapewnia Apple jest tym samym najcieńszym smartfonem na świecie. Mierzy jedynie 7,6 mm, przy wadze 112 gramów. Waga sprzętu jest o 20% mniejsza niż urządzenia poprzedniej generacji.

Potwierdziły się informacje o tym, że Apple zastosowało całkowicie nowy, cieńszy panel, w którym czujniki dotykowe nie potrzebują dodatkowej warstwy.

Sprzęt działa w standardzie HSPA+, DC-HSDPA oraz oczywiście LTE. Według zapewnień Apple’a bateria komórki pozwala na 8 godzin rozmów połączeniu LTE lub 3G i 10 godzin przeglądania Sieci przy włączonym WiFi w standardzie 802.11n. W obudowie nowego iPhone’a pracuje nowy dwurdzeniowy układ Apple A6, który jest dwa razy szybszy od poprzednika z iPhone’a 4S. Wydajność grafiki w nowym iPhone’ie ma być dwa razy lepsza niż w poprzedniej wersji.

Nowy iPhone ma aparat z matrycą 8 Mpix i obiektywem f/2.4.. Aparat ma lepiej zachowywać się w warunkach trudnego oświetlenia, a samo przetważanie obrazu jest o 40% szybsze, niż w modelu 4S. Fotograficzną nowością jest tryb Panorama, pozwalający na składanie zdjęć w 28 Mpix panoramy. Sprzęt nagrywa wideo w jakości HD 1080p, a podczas kręcenia filmów wideo można wykonywać zdjęcia. Obiektyw pokryto szafirowym szkłem. Ulepszeniu uległa kamera do wideorozmów – teraz jej jakość to 720p.

Nowy iPhone 5 to odmienione urządzenia. Komórka ma aż trzy mikrofony – jeden z przodu, drugi z tyłu i trzeci na spodzie obudowy. Smartfon obsługuje technologię HD Voice. Zmianie uległ również sposób podłączania komórki do komputerów. Teraz potrzebny będzie kabel Lightning (8 pinów), ale na rynek trafią oczywiście przejściówki do starszych akcesoriów. Potwierdziły się informacje o tym, że sprzęt korzysta z kart nanoSIM.

Nie jest niespodzianką to, że komórka dostępna jest w dwóch wersjach kolorystycznych: białej i czarnej. Na rynek trafią trzy wersje 16, 32 i 64 GB za które trzeba będzie zapłacić odpowiednio 199, 299 i 399 dolarów. Mowa oczywiście o cenach obowiązujących przy zawieraniu umowy z operatorem. Komórka bez „cyrografu” będzie droższa.

Przedsprzedaż iPhone’a 5 rozpocznie się w Stanach już w ten piątek. Pierwsze urządzenia trafią do nabywców w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Australii, Japonii, Hongkongu i Singapurze już w piątek 21 września. Do kolejnych państw sprzęt trafi po 28 września. W tym także do Polski. W grudniu 2012 iPhone 5 będzie dostępny w ofercie 240 operatorów ze 100 krajów świata.