Nokia Lumia 950


Testy

W ciągu ostatnich dni Microsoft zaprezentował kolejne flagowce – Lumię 950 i 950 XL. Lumia 950 w założeniu twórców jest następcą Lumii 930, która została zaprezentowana w 2014 r.Microsoft-Lumia-950-Price-In-Nigeria-Specs-Jumia-Konga-672x372

Design i system operacyjny

Nokia Lumia 950 wyróżnia się smukłą i metalową obudową dostępną w czarnym i niebieskim kolorze. Smartfon robi dobre wrażenie, a jego wymiary wynoszą 8,2 x 145 x 73,2 mm. Smartfon działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10 Mobile.

Wyświetlacz

Lumia 950 jest wyposażona w ekran o przekątnej 5,2 cala prezentujący obraz w rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. Producent postawił na wyświetlacz OLED. Zagęszczenie pikseli wynosi 564 ppi. Nie powinno być problemu z korzystaniem z urządzenia w słoneczne dni. Zgodnie z zapewnieniami producenta smartfon charakteryzuje się bardzo dobrą widocznością także w słonecznym świetle. Zastosowanie rozdzielczości Full HD może spowodować, że czas działania na akumulatorze będzie znacznie krótszy.

Procesor, pamięć i akumulator

Pod stylową obudową znajduje się procesor Qualcomm Snapdragon 808. Sześciordzeniowa jednostka centralna jest zbudowana z dwóch rdzeni Cortex – A57 oraz z czterech energooszczędnych rdzeni Cortex – A53. Procesor jest wspierany przez 3 GB pamięci RAM. Do dyspozycji użytkownika pozostawiono 32 GB pamięci wewnętrznej. Można ją dodatkowo rozbudować używając karty pamięci microSD. Nokia Lumia 950 została wyposażona w akumulator o pojemności 3000 mAh. Bateria jest wymienialna i wyposażona w funkcję bezprzewodowego ładowania.

Multimedia

Microsoft Lumia 950 jest wyposażona w aparat fotograficzny, który działa w oparciu o technologie PureView. Posiada on matrycę o wielkości 20 MP oraz jest wyposażony w stabilizowany optycznie obiektyw Zeissa i potrójną diodę LED. Frontowa kamera posiada matrycę o wielkości 5 MP.

Zestaw portów i gniazd

Nokia Lumia 950 posiada standardowy zestaw portów i gniazd. Smartfon został wyposażony w wyjście miniJack i port USB-C, który zastąpił port microUSB. Urządzenie obsługuje karty nanoSIM. Urządzenia są dostępne w wariancie Dual SIM. Microsoft zastosował WiFi w standardzie ac, GPS i GLONASS, NFC i Bluetooth 4.1. Nokia Lumia 950 posiada szereg sensorów, w tym akcelerometr, pedometr i barometr, żyroskop, czujnik magnetyczny, czujnik odległości i oświetlenia. Producent postawił również na skaner tęczówki umożliwiający logowanie za pomocą Windows Hello.